A gazdagság a zöld technológiákban van

A gazdagság a zöld technológiákban van

2006. november 28. 23:59, Kedd
Mindenféle megújuló energiaforrás előállítására szolgáló, úgynevezett zöld technológiák fejlesztésével foglalkozik a jövőben a Sun Microsystem IT-világcég egyik alapítója.

Nem az informatika világában fognak megszületni a következő évek olyan, a semmiből óriássá növő vállalkozásai, mint a Microsoft vagy a Google, hanem zöld technológiákat kínáló cégek közül nőnek majd ki - állítja Bill Joy, a Sun Microsystems informatikai szolgáltató világcég egyik alapítója, a Szilícium-völgy legendásan sikeres vállalkozóinak egyike. Bár egyelőre a Google-hoz hasonló vállalkozások jelentik a legnagyobb legális gazdagságforrást - állítja -, a következő időszakban a zöld területek adják a legtöbb esélyt a biztos meggazdagodásra, nem csupán az Egyesült Államokban, hanem a fejlődő világban is.

A Kleiner Perkins Caufield & Byers kockázati tőkebefektető cég, amelynek mostanában Joy dolgozik, nemrégiben ötven ifjú, a zöld technológiákhoz értő tehetséget hívott össze egy konferenciára, ahol az új terület innovációs lehetőségeit elemezték. Egyelőre sok ilyen van, akár csupán az új energiaforrások területén is (például az etanol, az üzemanyagcellák, a fejlett akkumulátormegoldások stb.), ezek közül többen is nagy pénz lehet. Joy szerint a pc-világnak, sőt részben az informatika egészének mint a komoly meggazdagodás forrásának igencsak behatároltak a további lehetőségei.

A Sunt annak idején azért alapították, hogy új filozófiát képviseljen az erős asztali számítógépekkel szemben. Eszerint az ilyen pc-ket az informatikai erőforrásokat hálózatról szerző, "buta" vagy "félművelt" munkaállomások váltották volna fel. Bár ez a vízió nem vált valóra, Joy szerint a Google, az Apple és a Linux legújabb technológiái részben ennek a filozófiának sajátos, nem az eredeti elképzelések szerinti megvalósulását jelentik.

Hiába különlegesen erősek a mai asztali és hordozható komputerek, a hozzájuk kapható szoftverek nem képesek élvezetes tartalommá formálni ezt az erőt. Vessük össze azokat a mai videojáték-konzolokkal - ezek lényegében ugyanolyan teljesítményt képviselnek, mint az asztali számítógépek, ám miközben az utóbbiak legördülő menüket és ablakokat kínálnak, az utóbbiak háromdimenziós élményeket… Az internetböngészés - a komputerhasználat talán legmodernebb formája - nagyszerű dolog, de az elmúlt tíz évben nem sokat fejlődött.

Ha azt kérdezné tőle valaki, mibe fektesse ötmillió dollárját, Joy azt felelné: tegyél egymilliót az informatikába, további egyet az internetüzletbe, egy-két milliót a zöld technológiákba, illetve egyet az élettudományokba. Utóbbi kettő egyébként összemosódik, és ebben a keverékben hihetetlenül jó üzleti lehetőségek rejlenek.

Bill Joy szerint az internetgazdaság jelenlegi felfutása nem feltétlenül vezet olyan buborék kialakulásához és kipukkadásához, mint amilyen az ezredfordulón megjelent. Az internet megváltoztatja a szórakoztatást, a művelődést, az oktatást - mindez rengeteg technológia-, illetve szolgáltatásfejlesztési lehetőséget jelent. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a mobiltelefoncégek sokszor szinte ingyen adják az új készülékeket, hogy azok segítségével ügyfeleik hozzá tudjanak férni a hálózataikon kínált újabb és újabb szolgáltatásokhoz.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások