Nem segítik a weboldalak a fogyatékkal élőket

Nem segítik a weboldalak a fogyatékkal élőket

2006. december 7. 14:34, Csütörtök
Első alkalommal végeztek globális kutatást a weboldalak akadálymentességével kapcsolatban, amely siralmas eredménnyel zárult. A megvizsgált 100 portálból mindössze 3 felelt meg a minimális követelményeknek.

A brit Nomensa az ENSZ megbízásából végezte el kutatását, amelynek keretében összesen 100 weboldalt vizsgáltak meg akadálymentességi szempontok alapján. Forgalmuk és funkciójuk alapján fontos, gyakran látogatott kormányzati, vállalati és egyéb intézményi portálokat kerestek fel 20 különböző országban, és igyekeztek összevetni ezen oldalakat a WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) által felállított követelményrendszerrel. A lista azon alapvető lehetőségeket foglalja össze, amelyek a fogyatékkal élők, mozgásukban, látásukban, stb. korlátozott emberek számára hivatott megkönnyíteni az internetes böngészést.

A kutatás siralmas eredménnyel zárult, mivel mindössze három portál felelt meg az alapvető, vagyis minimális követelményeknek. Ezek sorrendben a német kancellár, a spanyol kormányzat, valamint a brit miniszterelnök weboldala, amelyek tehát eleget tesznek az A-szint követelményeinek. 73 százalékban mérhető azok aránya, amelyeknél Javascriptet használnak a fontosabb funkciók működtetéséhez, ez viszont az internetezők 10 százaléka számára nem elérhető. 97 százaléknál a betűméret skálázása körülményes, 98 százalék pedig nem mindenben követi az eredeti ajánlásokat a kódban. Simon Norris, a Nomensa ügyvezető igazgatója azonban igyekezett leszögezni, hogy több oldal is elérhető közelségben van az alapszint teljesítéséhez, így a közeljövőben javulhat a helyzet.

Az ENSZ vasárnap tartotta meg a fogyatékkal élők nemzetközi napját. Ebből az alkalomból maga Kofi Annan főtitkár jelentette ki, hogy az internetet mindenki számára elérhetővé kell tenni, és a kormányzatok, valamint a privát szektor hamarosan felismeri az ebben rejlő szociális és gazdasági előnyöket. A fogyatékkal élők jogairól szóló nemzetközi egyezmény - amelyet várhatóan ebben a hónapban fogadnak el - segíthet felgyorsítani ezt a folyamatot.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások