A NASA-val közösködne Oroszország

A NASA-val közösködne Oroszország

2006. december 11. 22:19, Hétfő
Negyven évnyi rivalizálás után elképzelhető, hogy Oroszország és az USA közös Hold-programot dolgozzon ki?

Még Szovjetunióként számos ember nélküli expedíciót indítottak a Hold felderítésére, holdjáróik 1970 és '73 között a felszínt is elérték. Az akkori űrversenyben végül alulmaradtak az amerikaiakkal szemben, akik 1969 júliusában embert juttattak az égitestre, míg az orosz rakéták sorozatos hibái kudarcra ítélték űrprogramjukat. A hidegháború és az űrverseny éles ellentétet alakított ki a két nagyhatalom között, most azonban ha csak az orosz félen múlna, akkor nagyon valószínű, hogy megszülethetne egy együttműködés.

A két nemzet űrügynöksége egy ideje már tárgyal egymással és várhatóan 2007 első felében megegyezésre is juthatnak - vélekedik Igor Panarin, az oroszok szóvivője. Az Associated Press-nek adott nyilatkozatában elmondta, országa elsősorban technikával és a know-how átadásával szállna be az USA Hold-programjába, mintsem anyagiakkal, gyakorlatilag ugyanolyan jellegű együttműködést körvonalazva, mint amit az európai űrügynökséggel, az ESA-val kötöttek. Utóbbinak egyik központi eleme a kereskedelmi műholdak pályára állítása, melyet Szojuz rakétákkal végeznének az európai űrkikötőből. 2008-tól Oroszország biztosítaná a hordozórakétákat, az EU pedig a kilövő állás karbantartását, bővítését finanszírozná.


A NASA hétfőn taglalta a Holdra való visszatérés részleteit, előtérbe helyezve egy állandó holdbázis létesítésének tervét. Az orosz állam tulajdonában levő RKK Energija korábban szintén felvázolta saját holdkutatási programját, melyben ugyancsak szerepelt egy állandó bázis a hold felszínén, a nagyra törő terv azonban fennakadt a parlament rostáján és nem kapta meg a szükséges állami támogatást.

Az oroszok nemrég ajánlották fel segítségüket Kínának egy szonda holdfelszínre juttatásához. Kína emberi űrprogramja alapvetően az orosz technológiára épül, a Sencsu űrhajók erőteljes hasonlóságot mutatnak a Szojuzokkal. Panarin szerint ez az együttműködés nem lehet gátja az Egyesült Államokkal kialakítandó kooperációnak, a szóvivő szavaival élve az űrkutatás olyan nagy terület, melyben minden nemzetnek helye van.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások