4800 éves műszemre bukkantak

4800 éves műszemre bukkantak

2006. december 20. 16:47, Szerda
Egy iráni ásatáson több más érdekesség mellett megtalálták a legkorábbi ismert mesterséges beültetést, egy műszemet, melyet egy fiatal nő szemüregében helyezett el a leleményes mester.

Irán egyik régészeti feltárásán, az úgynevezett Leégett Városban (Burnt City) felfedezett lelet megközelítőleg 4800 éves, körülbelül az egyiptomi nagy piramisokkal és a Stonehenge-el egyidős.
Ez alátámasztja azt az elméletet, hogy már az ősi világban is megadatott az elvesztett testrészek pótlása, persze főként csak a társadalom elitjének. Erre több írásos emlék is utal, például egy korai héber írás egy aranyból készült szemmel rendelkező asszonyról szól, gyakorlati példát azonban egészen mostanáig nem sikerült találniuk a régészeknek.

Éppen ezért tartják jelentősnek a londoni központú Ősi Iráni Tanulmányok Körének felfedezését, ami ugyan nem arany, viszont rendkívül alapos kidolgozottságának köszönhetően sokkal inkább hasonlít a valódi szemhez. Pontos összetevői még nem ismertek, a kutatók szerint nagy valószínűséggel természetes kátrány és állati zsiradékok keverékéből készült.

Alkotója egy rendkívül vékony, alig fél milliméter széles arany szállal a szem minden részletét megrajzolta, még a hajszálereket is szépen kidolgozta. A mesterséges szemgolyó két oldalán két lyukat készített, ami megkönnyítette a szemüregbe való behelyezést. A feltárást vezető Mansur Sayyed-Sajadi a Discovery Newsnak elmondta, a műszemen talált szemhéj-szövet maradványok gyakori használatra utalnak, a testtől idegen anyagok ugyanis kelést okoztak 25-30 év körüli viselője szemhéjában.


A leletre egy korai temetkezési helyen találtak rá. Az emberi maradványok mellett talált agyagedények, díszítő elemek és egy bronz tükör mind arról árulkodnak, hogy a fiatal nő a társadalom legmagasabb rétegeinek tagja lehetett, feltehetően az akkori uralkodói család sarja, aki nem gyógyászati okokból kapta a beültetést, sokkal inkább azért, mert családja azt szerette volna, hogy a lehető legjobban nézzen ki a nyilvánosság előtt - vélekedett Michael Harris a kaliforniai Berkeley Egyetem orvosi karának szemész professzora. Harris egyben hangot adott meglepetésének, elképesztőnek titulálva az ősi tudósok kreativitását és innovációs megoldásait.

A régészek közben folytatják munkájukat a Leégett Városban, ahol már eddig is sok érdekességre bukkantak. Ilyen a világ legősibb kocka és backgammon játéka, a legkorábbi köménymag minták és a világ első "animált képe", ami egy agyagtál körül felrajzolt figurákból áll össze.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások