Egyre népszerűbbek a többmagos chipek

Egyre népszerűbbek a többmagos chipek

2007. január 20. 14:07, Szombat
A PS3-ról meglehetősen negatív véleménnyel bíró Valve felmérése szerint gyorsan terjednek a többmagos processzorok a játékosok körében, bár a többség még hagyományos változattal rendelkezik.

A Valve a népszerű Steam szolgáltatás keretében végzi automatikus felmérését a felhasználók hardveréről, november óta folyamatosan gyűjtve az adatokat. Ebből kiviláglik, hogy a nagy többség még az egymagos processzorokkal igyekszik futtatni a játékokat, ám a többmagos változatok már jelentős szeletet haraptak ki a tortából és az erősebb - vagy annak tartott - processzorok népszerűsége várhatóan tovább növekszik majd.

A szolgáltatást igénybe vevők körében meglehetősen szoros a versenyfutás a két nagy processzorgyártó, az Intel és az AMD között. Előbbi termékeit 50,38 százalék használja, míg a rivális processzoraira 49,62 százalék épít, alig észrevehető tehát a különbség. Az órajelek a várakozásoknak megfelelően többnyire 2,3 és 3,3 GHz között alakulnak az Intelnél, az AMD-nél pedig 1,7 és 2,3 között, itt nincs nagy meglepetés. A nagy többség, mintegy 87 százalék egymagos processzorokat, illetve összesen egy chipet használ, míg 12 százalék már az ikermagos példányok, vagy egyszerre több chip erejére támaszkodik. A négymagosok jelenléte még alig érzékelhető, de ez várhatóan változik majd az idei évben.

A legtöbb felhasználó 512 MB, illetve 1 GB rendszermemóriával gazdálkodik, ám meglehetősen sokan igyekeznek átvészelni az elkövetkező időszakot ennél is kevesebbel, 256 és 512 MB között. Az 1 GB-nál többel rendelkezők aránya még aránylag alacsony, 18 százalék, pedig ez egyre inkább alapkövetelménnyé válik, főleg a Vista érkezésével.

A grafikus kártyáknál sokkal jobban elválik egymástól a két legnagyobb fejlesztő, itt ugyanis az nVidia vezet 54 százalékkal, az ATI kénytelen beérni 38 százalékkal. Az egyes családokon belül vezetnek a kivonulóban lévő, alsó-középkategóriás megoldások, vagyis a GeForce 6600, illetve a Radeon 9600, de meglehetősen sokan ruháztak be a GeForce 7000-es sorozat jól sikerült példányaira. Jól kirajzolódik a 7600, illetve a 7900 népszerűsége, de még mindig sokan kénytelenek beérni a rossz emlékű FX-család messze leggyengébb változatának, az 5200 erejével. Az SLI és a CrossFire egyelőre csak szűk rétegben hódít, a több vezérlőre támaszkodó megoldások mindössze a felhasználók 1,5 százalékánál találhatók meg.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások