USA - mobiltilalom a törvény­hozásban?

USA - mobiltilalom a törvény­hozásban?

2007. február 18. 11:22, Vasárnap
Amíg az Európai Unióban éppen most tárgyalnak egy központi információs rendszer létrehozásáról, ami a legfontosabb hírekről és döntésekről tájékoztatná a vezetőket, addig az Egyesült Államokban hadat üzentek a szavazások előtti és közbeni telefonálásoknak.

Angela Merkel német kancellár rendszeresen SMS-ben kapja meg munkatársaitól a legfontosabb európai és világpolitikai híreket. Európában egyre több európai politikus tesz így, hogy naprakész legyen. Az Európai Unió is felismerte a megoldás hasznosságát, ezért egy SMS-es információs szolgálat létrehozásáról döntött.

Az Európai Bizottság JRC központja már fel is szerelte az első ilyen tájékoztató rendszert. A JRC gyakorlatilag az Európai Unió hírügynökségének számít és feladata minden európai parlamenti, bizottsági és tanácsi képviselő vagy tag tájékoztatása a technikai és tudományos témákról, aktuális politikai fejleményekről, valamint a fontosabb ügyekről és döntésekről. Az Európai Médiafigyelő szolgáltatás számára a JRC többek között 15 hírügynökség és 900 online híroldal híreit, tudósításait követi folyamatosan figyelemmel. A legfontosabb hírekről a Clickatell SMS-szolgáltatásának segítségével azonnal tájékoztatják az európai politikusokat.



Eközben a tengerentúlon úgy tűnik, egyre több amerikai szövetségi államban lesz elegük a politikusoknak a mobiltelefon-használatból. Egyes szövetségi államok parlamentjeiben már ki is tiltották a mobil készülékeket. Ennek oka nem feltétlenül az új üzenetek érkezését vagy az új telefonhívásokat jelző zavaró csengés, hanem így akarják elérni, hogy a fontosabb kérdésekről döntő szavazásokkor a politikusokat már ne befolyásolhassák a lobbisták.

Maine államban éppen most tárgyalnak arról a törvényről, ami tiltaná a rejtett vagy titkos valós idejű kommunikációt, azért, hogy így akadályozzák meg a politikusok és a különböző lobbicsoportok szavazások előtti eszmecseréit és stratégiai megbeszéléseit. "Olyan lobbistákról van szó, akik pontosan nyomon követik az egyes politikusok viselkedését, szavazásait" - indokolta meg a Maine állambeli törvényjavaslat elkészítését Herbert Albert demokrata politikus.

Az Egyesült Államokban eddig egyébként már 30 szövetségi államban hoztak a mobiltelefonok használatát a parlamentben teljesen megtiltó vagy korlátozó rendeletet. Volt olyan állam, ahol a döntéshozók a parlament méltóságára hivatkoztak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások