Távközlési adatokat figyelnének Svédországban is?

Távközlési adatokat figyelnének Svédországban is?

2007. március 9. 22:37, Péntek
A svéd jobb-közép kormány olyan törvénytervezetet terjesztett be a helyi parlament elé, amely szerint a jövőben a katonai titkosszolgálat lehallgathatná bárki telefonbeszélgetéseit és megfigyelhetné az e-maileket.

Az indok ezúttal is a terrorizmus elleni harc, illetve más, a nemzetbiztonságot veszélyeztető fenyegetések. A tervezet értelmében a Försvarets Radioanstalt (FRA) nevű svéd katonai titkosszolgálat a jövőben gyakorlatilag szabad kezet kapna a távközlési adatok figyelésében, gyűjtésében és tárolásában. Mikael Odenberg védelmi miniszter szerint az új törvény leginkább a személyi szabadság védelmét fogja javítani és főleg arról van szó, hogy a svéd katonai titkosszolgálat lehallgathassa a határon túli kommunikációt - akár külön bírói engedély nélkül is.

Érdekesség, hogy az elképzelést nemcsak az ellenzék kritizálta, hanem a SAPO nevű svéd titkosszolgálat is, mondván ezzel minden ellenőrzési lehetőség megszűnne a FRA fölött és senki nem biztosíthatná, hogy a belföldi telefonbeszélgetéseket nem hallgatják le. A svéd kormány ezt azonban visszautasította, mivel így is csak az elektronikus telefon- és levélforgalomnak egy kis hányadát fogják megfigyelni és a jogtalanul lehallgatott anyagokat azonnal törlik majd.

"Abban a helyzetben akarunk lenni, hogy hamar felismerjük az országot fenyegető katonai és más például terrorfenyegetéseket, informatikai támadásokat vagy a tömegpusztító fegyverek elterjedését. Ráadásul így jobban megvédhetjük a külföldön szolgáló katonáinkat is" - érvelt a jogszabály mellett Odenberg. A tervek szerint a határokon túlra átnyúló kábeles hálózatokat időnként átkutatnák bizonyos fogalmak után. Erre eddig nem volt lehetőség, a titkosszolgálatok csak a műholdas és a rádióforgalmat figyelhették meg. Amennyiben a svéd parlament elfogadja a törvénytervezetet, akkor egy külön bizottságot hoznának létre az FRA munkájának az ellenőrzésére.

Az ellenzéki Zöldek és a baloldali pártok egyértelműen bírálták az elképzelést, a szociáldemokraták még nem döntöttek, hogy támogatják-e a javaslatot. Thomas Bodstörm egykori igazságügyi miniszter bírálta Odenberget, amiért az szerinte a katonaságot is bevonja a bűnőzés elleni harcba. "Fel kell tennünk magunknak a kérdést, akarjuk-e ezt a változtatást? S ha igen, akkor nem kellene előtte egy részletes vizsgálatot vezetnünk" - sorolta kérdéseit a politikus.

A szociáldemokraták március 20-ára egyeztető tárgyalásra hívták a FRA, a rendőrség, a többi titkosszolgálat, a gazdasági rendőrség és más szervezetek képviselőit. Szakemberek ugyanakkor óva intették Svédországot attól, hogy egy teljesen megfigyelt társadalmat építsen ki. Mint ismeretes, február végén döntött a svéd kormány a kiberbűncselekmények elleni törvény szigorításáról.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások