Csak lassan tűnnek el az analóg vonalak

Csak lassan tűnnek el az analóg vonalak

2007. március 23. 08:27, Péntek
Az analóg telefonvonalak várhatóan csak lassan tûnnek el, de változatlanul feltörekvõben a digitális technológia.

A BellResearch adatai szerint tavaly az összes magyarországi intézmény mintegy háromnegyede rendelkezett legalább egy analóg vezetékes telefonvonallal, míg ISDN2-elõfizetést ötbõl három intézménynél [60 százalék] lehetett megtalálni. Az analóg és az ISDN2-elõfizetésekhez képest az ISDN30 technológia használata jóval kevesebb intézményi elõfizetõ esetében fordult elõ: az intézmények mindössze 6-7 százaléka rendelkezett ilyen technológiájú vezetékes telefonkapcsolattal.

A tendenciák azt mutatják, hogy a digitális fõvonalak mind nagyobb arányban váltják ki az analóg vonalakat, és ez különösen a nagyobb méretû központi költségvetési, illetve önkormányzati intézmények esetében szembetûnõ. A technológiai fejlõdés útján a vizsgált szervezetek ma már addig jutottak, hogy az egészségügyi és az oktatási intézményeknek is több mint fele rendelkezik ISDN2 típusú vezetékes telefon-elõfizetéssel.

Az ISDN30 viszonylag alacsony használati aránya a technológia alapvetõ jellemzõjébõl fakad: a kisebb méretû intézmények az esetek döntõ többségében nem igényelnek 30 darab vagy több fõvonalat. Ebbõl fakadóan nem meglepõ, hogy a magas alkalmazotti létszámmal és ezzel együtt jelentõs vonaligénnyel jellemezhetõ központi költségvetési szervezetek több mint egyharmada tart igényt ekkora vagy még nagyobb kapacitásra.


A BellResearch kutatói megvizsgálták azt is, hogy a Magyarországon tevékenykedõ intézmények körében a vezetékes hangcsatornák száma hogyan változott az egy évvel ezelõtti állapothoz képest [egy ISDN2-fõvonalat kettõ, egy ISDN30-fõvonalat pedig harminc hangcsatornaként vettek számba]. Az eredmények azt mutatták, hogy az elmúlt idõszakhoz viszonyítva 3-4 százalékos növekedés következett be, miközben a belsõ struktúra jelentõsen megváltozott. Míg az analóg vonalak száma csupán minimálisan [1-2 százalékkal] csökkent, addig mind az ISDN2-, mind az ISDN30-vonalak száma megközelítõleg 7 százalékkal bõvült.

A vonalak digitalizáltságában leginkább az egészségügyi intézmények látszanak lemaradni. Míg a központi költségvetési intézmények körében a vezetékes hangcsatornák közel kétharmada ISDN alapú volt, addig az egészségügyi intézmények esetében jellemzõen még az analóg technológia dominált.

A prognózisok szerint a fõvonalak számában a közeljövõben sem várható jelentõs változás, ugyanis már évek óta megfigyelhetõ jelenség, hogy az intézményi körben a vezetékes hangcsatornák száma csak csekély mértékben ingadozik. Az új elõfizetéseket rendszerint ellensúlyozzák az intézmények megszüntetése miatti, illetve a költségtakarékossági okokból végrehajtott vonallemondások. A strukturális átalakulás, a digitalizáltság fokának növekedése várhatóan továbbra is folytatódik, bár valószínû, hogy az analóg telefonvonalak teljes lecserélése még hosszú idõt vesz majd igénybe.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások