Működik az első kvantumszámítógép

Működik az első kvantumszámítógép

2007. március 29. 23:59, Csütörtök
A kanadai Vancouver közelében lévő Burnaby kutatóközpont bejelentése szerint elkészítették az első működőképes kvantumkomputert.

Ez a technológia azt ígéri, hogy a jelenlegi számítógépekhez képest drámaian lerövidíti a nagy számításigényű feladatok megoldási idejét. A tipikus példája az ilyen problémáknak az úgynevezett utazó ügynök szituáció, amikor a különböző városok, címek közötti legrövidebb utat kell megtalálni. Ez exponenciálisan fogósabb kihívássá válik, ahogy nő a felkeresendő címek listája, ugyanis a legjobb út megtalálása céljából minden lehetőséget végig kell zongorázni, és ezt előröl kell kezdeni minden egyes új cím bekapcsolódósával.

A kvantumkomputer szubatomi részecskéket tesz meg a számítástechnika alapelemei, bitjei képviselőinek. Ezek - szemben a hagyományos chipek alapelemeivel, amelyek vagy a kettes számrendszer nulláját vagy az egyesét személyesítik meg - gyakorlatilag egyszerre mutatnak nullát és egyest. Így egyidejűleg számtalan számítási variációt tudnak megjeleníteni. A kvantumkomputernek ugyanakkor van egy nagy hátránya: nem igazán irodabarát.

A kanadaiak Orion névre keresztelt szerkezete például az abszolút nulla (-273 Celsius-fok) hőmérsékletnél csak éppen hogy kevésbé "melegebb", folyékony héliumban úszik. Ha valaki mégis használni szeretné, az a saját gépéről távolról rákapcsolódhat - de azt ne persze gondoljuk, hogy holnaptól kvantumkomputeren élvezhetjük a Csillagok Háborújának legújabb videojáték változatát - írja a The Economist.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások