Keresőkkel a szexuális bűnözők ellen

Keresőkkel a szexuális bűnözők ellen

2007. április 12. 19:37, Csütörtök
Az online keresők nemcsak az átlag felhasználóknak nyújtanak segítséget, hanem a hatóságoknak is. Az Egyesült Államokban elsősorban a szexuális bűncselekmények elkövetői számíthatnak arra, hogy a rendőrök így akadnak a nyomukra.

A már büntetett szexuális bűnözőknek az Egyesült Államokban kötelező magukat az aktuális lakóhelyükön regisztráltatniuk. Sokan azonban ennek a kötelezettségüknek nem tesznek eleget, állandóan változtatják a lakóhelyüket, ez pedig komoly problémát jelent a hatóságoknak. A rendőrség azonban nem esik kétségbe, inkább különleges keresőket alkalmaz. Így sikerült megtalálni tavaly ősszel egy szexuális bűnözőt, akit korábban már - tévesen - halottnak nyilvánítottak.

"Ez a férfi szövetségi államról szövetségi államra vándorolt és sohasem regisztrálta magát. Az utolsó állam, ameddig vissza tudtuk követni (Illinois), közölte, hogy már meghalt" - jelentette ki Mary Coffee, a floridai rendőrség szexuális bűnözőket regisztráló programjáért felelős szakember. Floridában a szexuális bűncselekmények elkövetőinek nyomon követésére a Lexisnexis cég Advanced Sex Offender Search (ASOS) technológiára épülő rendszer prototípusát használják a szintén a Lexisnexis által kifejlesztett Advanced Investigative Solution (AIS) rendszerrel együtt.

Az Egyesült Államokban jelenleg becslések szerint 600 000 szexuális bűnöző van és közülük minden hatodik elmulasztja magát regisztráltatni. Ezek a keresőprogramok átkutatják a különböző rendőrségi és más személyi adatbázisokat, a bűnügyi nyilvántartásokat és megtalálják az összes bűnöző utolsó ismert tartózkodási helyét, valamint akár az általa használt álneveket is. Ennek a technikának a segítségével tudták a floridai nyomozók Indiana államban megtalálni a már halottnak hitt személyt, aki a regisztrációs kötelezettség elmulasztása miatt most akár 31 hónapos börtönbüntetést is kaphat.

Florida egyike annak az öt szövetségi államnak, amely az ASOS technikát használja lassan már két éve. Az AIS rendszert viszont csupán egy esztendeje tesztelik több mint 6500 amerikai rendőrkapitányságon. A két megoldás lehetővé teszi más államok adatbázisainak az átvizsgálását is, amennyiben létezik erről szóló megállapodás. Ez rugalmas és olcsó megoldás, hiszen jelentős mértékben megtakaríthatók a telefon- és faxköltségek.

A két rendszer azonban nemcsak ezeknek a személyeknek a felkutatásában segíthet, hanem amennyiben eltűnik például egy gyermek, akkor megállapítható, hogy az eltűnés közelében, lakik-e szexuális bűncselekményt korábban elkövető személy. Egy térképen R betű mutatja a regisztrált szexuális bűnözőt, H pedig a címét. Ezenkívül a rendszer kijelzi a lakóhelyet az iskolától elválasztó távolságot is. Az ASOS és az AIS ára kiépítettségtől függően 100 000 és több millió dollár között van.

A két megoldás az eltűnt gyermekek utáni kutatással, és a gyermekeket érintő szexuális bűncselekmények felderítésével foglalkozó National Center for Missing & Exploited Children nevű szervezet adatai szerint csak tavaly 146 eltűntnek nyilvánított gyermek megtalálásában, valamint csak Floridában 1300 nem regisztrált szexuális bűnöző felkutatásában segített.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások