Európában talál új otthonra az online póker

Európában talál új otthonra az online póker

2007. április 23. 18:40, Hétfő
Az Egyesült Államokban bekövetkezett törvénymódosításoknak köszönhetően fokozatosan Európába települhetnek át az online szerencsejátékokat kínáló vállalatok.

Már hazánkban is tart a pókerőrület: hétvégente több tízezren találkoznak akár élőben, akár az online platformokon néhány játszmára, gomba mód szaporodnak a pókerezési lehetőségeket kínáló egyesületek. A legnépszerűbbnek a sportadón Korda György kommentárjával is vetített Texas Hold'em változat számít, amelynél minden játékos csupán két lapot kap, majd a krupié egymás után további öt lapot mutat be. Az nyer, aki a legjobb nyerő kombinációt tudja összehozni.

A póker lassan milliárdos üzletággá növi ki magát az interneten. A pókerplatformok üzemeltetőinek csak a játék zavartalanságát kell biztosítaniuk, cserébe minden nyertes bevétele után részesedést kapnak - általában öt százalékot. Az Egyesült Államokban tavaly szeptemberben szigorítottak a jogszabályokon, emiatt a játékosok kétharmada úgy döntött: távol marad az asztaloktól. A virtuális pókerszalonok nem sokáig haboztak, új fellegvárat találtak maguknak: Európát.

"Napjainkra Európa lett a szolgáltatók legfontosabb célpontja és ezen a piacon Németország az egyik legjelentősebb szereplő" - jelentette ki Simon Hollyday, a Global Betting and Gaming Consultants, a világ egyik legjelentősebb szerecsejátékipari tanácsadó cégének munkatársa. Hollyday becslése szerint Németországban jelenleg legalább 200 000 online pókerjátékos van, akik összesen általában egymilliárd euró értékben kötnek fogadásokat. A pókerjátékosok száma azonban hamarosan már elérheti a félmilliót, az idei évre tervezett forgalom pedig akár 50 százalékkal is növekedhet.

A sporttelevíziók, mint a DSF pedig csak növelik a pókerőrületet. Ennek is megvan az oka: a póker népszerű. "Amikor 2003-ban az Egyesült Államokban igazán beindult az online póker, akkor ez elsősorban arra volt visszavezethető, hogy a televíziós társaságok minden nagyobb tornán ott voltak és közvetítették azokat. Az emberek szeretik látni, hogy miként lehet gyorsan pénzhet jutni" - nyilatkozta a szakember.

A világon jelenleg körülbelül kétmillió pókerjátékos van, akik általában férfiak, 20 és 30 év közöttiek és nagyon képzettek. Ilona Füchtenschnieder, a Szerencsejátékfüggők Szakszövetségének elnöke ugyanakkor nem titkolja aggodalmait: "Németországban egy szabályos őrületet tapasztalhatunk, ezáltal jelentősen nőhet a játékfüggők száma. Eddig ugyan még nem jelentkeztek nálunk tömegesen a pókerfüggők, azonban egyes esetekről már tudunk. Ez a helyzet hamarosan megváltozhat."

Németországban a nyilvános, hivatalos licenccel nem rendelkező szerencsejáték tilos, azonban mivel a legtöbb szerver a karibi szigetvilágban, Gibraltáron vagy Kanadában található, a hatóságok keze meg van kötve. Füchtenschnieder szerint a megoldás ugyanaz lehetne, mint az Egyesült Államokban: a jogszabályoknak tiltaniuk kellene a pókeregyesületeknek való átutalásokat. Ezenkívül be kellene tiltani minden, a pókerrel kapcsolatos reklámot és televíziós közvetítést is. "A játékosoknak csupán a 15-25 százaléka tudja visszanyerni az ellenfele vagy az online platform üzemeltetői által elnyert összeget. A pókerezők többsége veszít" - hangsúlyozta Simon Hollyday.

Kérdéses azonban, hogy az online póker európai terjedésének gátat lehet-e majd szabni. A korábban szintén kifogásolt internetes fogadások ugyanis sikertörténetté váltak és inkább úgy tűnik, hogy az állami szerencsejáték cégek is inkább behódolnak. Hazánkban például a Szerencsejáték Zrt. közölte nemrég, hogy online játékokkal újítja fel kínálatát.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások