AMD: jövőre jön a DDR3, távozik az Athlon

AMD: jövőre jön a DDR3, távozik az Athlon

2007. május 4. 00:15, Péntek
Alaposan megújul a kisebbik processzorgyártó kínálata az elkövetkező másfél évben. 2008-ban átállnak a 45 nanométeres csíkszélességre, új foglalatot és memóriát támogatnak, az Athlon név pedig elbúcsúzik a csúcskategóriában.

A DailyTech Marty Seyer, az AMD alelnöke, illetve Douglas Grose, a technológiai fejlesztésekért felelős vezető nyilatkozatára hivatkozva számolt be a várható változásokról. A két szakember válaszaiból kiderült, hogy 2008 végéig sok minden módosul majd a kínálat és a fejlesztés terén, amelyek reményeik szerint a verseny további folytatását, valamint a cég helyzetének újbóli megerősödését eredményezik majd. Új foglalat, új memóriatípus, alacsonyabb csíkszélesség, módosuló típusjelzések és új márkanév hivatott jelezni a megújulást.

Elsőként nézzük az új architektúra, a K10 megjelenését, amely idén nyáron várható és amely a legfontosabb mérföldkő a K8 2003-as debütálása óta. A sort a Barcelona magos szerverchipek nyitják meg, amelyek 65 nanométeres gyártástechnológiával, natív négymagos felépítésben, megosztott harmadszintű gyorsítótárral, HyperTransport 3.0 támogatással, ám a jelenlegi foglalatban jelennek meg. Feladatuk a kategória zászlóshajóiként a jelenlegi Opteronok leváltása, a négymagos Xeon chipekkel folytatott verseny kiélezése.

A 45 nanométeres csíkszélesség felbukkanása csak 2008 második felében várható, egy-másfél év múlva. Ez a Deneb FX kódnevű processzorok megjelenésével veszi majd kezdetét, amely emellett egy szempontból jelent majd megújulást (a Barcelonához képest), mégpedig a DDR3 memóriák támogatása révén. Az FX jelzés nélküli Deneb (szintén csúcskategóriás asztali) chipek elsőként veszik majd igénybe a Socket AM3 foglalat szolgáltatásait, ezek képviselik majd az AMD ajánlatának túlnyomó részét. A cég mérnökeinek állítása szerint ez egyébként nem azonos a korábban emlegetett Socket AM3-mal, amely később AM2+ jelölésre váltott, így a két foglalat közötti kompatibilitásról lemondhatunk.

A középkategóriát a szintén 45 nanométeren készülő Propus és Regor képviseli, előbbi ikermagos felépítésben, utóbbi pedig szintén ikermagosként, ám harmadszintű gyorsítótár nélkül. A belépő szinten jön a Sargas-sorozat DDR3 támogatással és az új foglalatban, míg a legolcsóbb Sempron chipek (jelenleg Manila, később Sparta család) utóda már nem szerepel a tervekben. A nyilatkozatokból nem derült ki, hogy az IBM mérnökeivel közösen fejlesztett új tranzisztortechnológiát már 45 nanométeren, avagy csak 32 nanométeren használják fel, a jelek szerint ez még nyitott kérdés.

A friss információk alapján az biztosnak tűnik, hogy az Athlon márkanevet elhagyják, legalábbis a csúcskategóriában. Az új név a Phenom (X2 és X4) lesz, amely a "fenomenális" szó angol megfelelőjéből ered. Az Athlon a középkategóriát viszi majd tovább, a Sempron pedig a belépő szintet. Módosulnak a processzorjelölések is, a jelenlegi változatokat ugyanis egy két betűből és négy számjegyből álló típusjelölés váltja le, amelyre egy példa a BE-2400 - ez a Brisbane magos, 2,3 GHz-en futó chipet jelöli majd.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások