Webkettő felsőfokon: a könyvtáraknak befellegzett

Webkettő felsőfokon: a könyvtáraknak befellegzett

2007. május 17. 11:28, Csütörtök
A Web 3.0 pedig még tovább merészkedik. Sokan csak nevetnek és szájat húzogatnak, hogy mi értelme ilyen skatulyákat állítani, mindent elnevezni divatszóval, viszont a harmadik generáció - melyet komolyabban szemantikus webnek nevezünk - valóban forradalom lesz, beláthatatlan következményekkel. Jelenleg viszont csupán egy ígéret, semmi más. A web első tíz éve arra ment el, hogy az emberek megtanították a gépeket olvasni. Mostmár képesek kezelni, felismerni a szövegeket. A következő évtizedek pedig azzal fognak telni, hogy a gépeket megtanítjuk értelmezni a szövegeket.

Az ezzel foglalkozó tudósok, kutatók ásnak, kaparnak, próbálkoznak, de a többek közt ilyen projektekben is közreműködő Dr. Szakadát István (BME, Szociológia és Kommunikáció tanszék) szerint még nagyon messze vannak a megoldástól. A probléma pedig már régóta szem előtt van: a web kettő előtt jóval, közel 50 éve Douglas Engelbart azt mondta, hogy az emberiség számára nem az a feladat, hogy újabb tudást állítson elő, hanem hogy a mások által létrehozott tudást kereshetővé tegye." Lássuk be, komoly információ túltermelésben szenvedünk.

Ráadásul a már eleve végtelennek hitt adathalmaz - melyet mondjuk a Google segítségével tudunk keresni - az csak a felszíni réteg, mely statikus, látható és kereshető. Ennél két nagyságrenddel több adatot rejt a mély réteg, ahol az adatok nem szövegesen, hanem adatbázisokba rendezve üldögélnek, főként cégek által rejtegetve.

A kettő közti különbség, hogy egy 10 fős csoport külső jegyeinek leírása szövegesen több oldalt venne igénybe és mindig végig kéne olvasnom, ha kíváncsi lennék, hogy hány ember kék szemű, mennyinek van hosszú haja. Az adatbázisban ez két pillantásnyi idő. A szakértők szerint a jövő ezeknek az adatbázisoknak a szemantikus megértésén alapul. A gépeknek meg kell tanulniuk úgy értelmezni a dolgokat, mint az embernek: fogalmakkal, képekkel kell operálniuk. Ehhez a számítógépes nyelv mechanikus volta helyett egy formális, logikus utat kell választani. Az egyik probléma ezzel, hogy az emberi nyelv túl rugalmas. Egyetlen szó kontextustól függően ezernyi különböző dolgot jelenthet, a gépek pedig inkább az egyértelmű dolgokat kedvelik. A másik gond pedig, hogy az emberiségnek több ezer év kellett ehhez a folyamathoz az evolúció során, a gépeknek viszont valamivel gyorsabbnak kellene lennie.

Eddig a rendszerezést gépek nélkül végeztük: profi szakemberek meta adatbázisokban, intézményesült formában tették meg. Ezt nevezzük könyvtárnak. Az ETO fogalmi rendezés úgy tűnik eddig működött, a több tízezer kulcsszóra szinte mindent rá lehetett húzni és viszonylag hatékonyan meg is lehetett találni egy adott tartalmat. A laikusok fogyasztóból termelővé válásával viszont az információ mennyiség exponenciálisan nő, az egész kezd kicsúszni a könyvtárosok kezéből, teljesen kezelhetetlenné válik.

Ezt a hibát, hiányt pótolja automatikusan a ma webkettőnek nevezett közösségi organizmus, mint a Youtube, a Flickr, a Del.icio.us, a Digg, a Myspace, az iWiW. Ezek a helyek képesek lépést tartani a fejlődéssel, viszont eltűnik a professzionális gondozás és helyette a közösség végzi a besorolást. Ők csak akkor működnek, ha kényszer és kontroll nélkül dolgozhatnak. Maguktól cimkézik fel a tartalmakat, a tömeg önmaga tesz relevánssá bizonyos tartalmakat. Viszont ha valaki rájuk akarna erőltetni szabályokat vagy bármilyen kötelező tempót, akkor azonnal abbahagynák. A szaktudás hiánya és a szubjektivitás miatt viszont a cimkézés sok helyen hibás és félrevezető: a könyvtárosoknak éppen ettől áll égnek a haja. A tömeg szerint viszont a rendszer kidobja a rossz megoldásokat, így mégis relevánssá válik.

A közeljövőben ennek a fordulatnak köszönhetően a klasszikus könyvtárak bizonyára meg fognak szűnni, legalábbis Szakadát István szerint, és egy komoly szerkezeti paradigmaváltás fog bekövetkezni. A könyvtárosok bármennyire keservesen sírnak, a régi szép időknek vége. A mai könyvtárak pazarlóak és nem hatékonyak, archívumként már réges rég nem funkcionálnak jól. Ez mégsem azt jelenti, hogy a kukába kell őket dobni, hanem kicsit fel kell frissíteni a módszereiket. Emellett nem ártana, ha a jogrend is megpróbálná követni a fejlődést és valaki rávágna az asztalra és egy teljesen új szerzői jogi rendszert gyökereztetne meg.

A két előadásból ha más nem is, de az kiderült, hogy még a tudósok sem biztosak semmiben a jövőt illetően. Teljesen kiszámíthatatlan minden nap a hálóvilágban. Bármelyik nap jöhet egy áttörés, bármelyik nap születhetnek és halhatnak el nagy ötletek, ezért senki nem tudja megmondani, hogy mikor is leszünk web hármas felhasználók. Az emberek, akik megtanulták már használni a közösséget, akik részesei ennek a nagy masszának, azok jelenleg is sokkal hatékonyabb tudással rendelkeznek az őket körülvevő világról. Mindenki saját bőrén tapasztalhatja, hogy a régi rendszert képviselő oktatás sokszor már köszönőviszonban sincs a valósággal. Kedves barátaim, ez az igazi kulturális forradalom!

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások