Intuitív billentyűzet mobiltelefonokhoz

Intuitív billentyűzet mobiltelefonokhoz

2007. június 1. 10:56, Péntek
Gyakran vannak olyan rendszerek és technológiák, amelyek régiek vagy nehezen kezelhetők, azonban ennek ellenére a mai napig használjuk őket. Jó példa erre a mobiltelefonok billentyűin alkalmazott megoldás.

Egy átlagos mobil készüléken tizenkét gomb van, melyeken általában egyenként egy szám és három betű, illetve más jel található. Ez az ötlet - ki hitte volna - az 1920-as évekből (!) és az Egyesült Államokból származik. Ott ugyanis mindig a helyiségek hálózati csomópontjának első két betűjével jelölték a telefonszámokat (például MUrray Hill 5-9975). A metódust az AT&T az 1950-es években is megtartotta, majd ezt követte az 1980-as években elterjedt megoldás, amikor a telefonszámokat betűkkel helyettesítették be (például 1-800-GET-RICH), mondván az emberek így könnyebben megjegyezhetik őket. Ez a virágnyelv az 1990-es évektől, az SMS elterjedésétől éli a fénykorát.

"Ugyan a tinédzserek ma már kiváló sebességgel írják be az üzeneteiket, azonban szerintem ha ma találná ki ezt valakit, senki sem tartaná jó ötletnek" - mondta David Levy, az Apple egykori ergonómiai dizájnere, aki ma feltalálóként saját Digit Wireless nevű cégét vezeti. Levy egy olyan új billentyűzetet talált fel, amelynél a betűk ABC sorrendben, a számok közötti részeken helyezkednek el. A szakember által már 1993-ban szabadalmaztatott megoldás neve Fastap lett.


Egy átlagos telefonon összesen 28 hely található, ebből 18-at a számok és betűk foglalnak el, a többin a navigációs és irányítási gombok vannak. A Fastap viszont minden helyet kihasznál és az első igazi újítás az 1920-as évek óta. A Digit Wirelesst Levy kifejezetten a licencek értékesítésére hozta létre még 2005-ben, eddig azonban csupán két szolgáltató, az amerikai Alltel és a kanadai Telus érdeklődött komolyan az ötlet iránt. Az LG CX6190 típusú készüléke a világ első Fastap adatbeviteli technológiával ellátott mobiltelefonjaként 2005 szeptemberében elnyerte a CDMA Technológiai Innovációs Díjat, de azóta újabb tipusok is megjelentek.

Levy szerint a Fastapot használó mobiltelefonokon kétszer gyorsabb az SMS-ek írása, ráadásul a billentyűzet jóval felhasználóbarátabb az eddigi megoldásnál és a használata is kényelmesebb. A cég helyzetét nehezíti, hogy a mobilipar ragaszkodik a régi, kényelmetlen, ám széles körben elterjedt technológiához, pedig egy Fastap készülék gyártása alig kerül valamivel többe, mint egy átlagos mobiltelefoné. A technológia ráadásul kizárja a félreütés lehetőségét, erről egy külön algoritmus gondoskodik, ami érzékeli, hogy ha valaki telefonszámot vagy szöveget üt be.

A Digit Wireless vezetője ennek ellenére nem adja fel és folyamatosan számos európai, ázsiai és észak-amerikai mobil szolgáltatóval, illetve mobiltelefon-gyártóval tárgyal. A cégnél tervezik új nyelvi változatú (többek között cirill, hindu stb.) billentyűzetek kifejlesztését is.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások