Pánik Hollywoodban: buknak a trilógiák

Pánik Hollywoodban: buknak a trilógiák

2007. június 19. 17:40, Kedd
A kritikusok megosztottak, a közönség viszont távolmaradásával tüntet a Pókember, a Shrek és a Karib-tenger kalózainak 3. része ellen. Mi az oka ennek?

Valamit nagyon elronthattak Hollywoodban, ugyanis a nagy trilógia-invázió darabjai csúfosan besültek a rajtnál. Emlékszünk ugyebár arra, hogy az amerikaiaknak milyen májusuk volt. Először a Pókember nyitott a harmadik részével, majd következett a Harmadik Shrek és végül Jack Sparrow és a Karib-tenger kalózai: A világ végén című film, amely ugyancsak egy trilógia lezárása. Mindenki boldog volt, hogy soha nem látott jó napok köszöntenek a nézőkre. Tévedtek.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Amellett, hogy mindegyik említett film idei, harmadik része kapta a legtöbb lehúzó kritikát az eddigi epizódok közül, nem szabad elfeledni, hogy negatív kritika ide vagy oda, a közönség leginkább a második rész alapján dönti el, hogy van-e szüksége újabb folytatás megtekintésére vagy sem. Ettől függetlenül a nézőkkel kvázi egyetértésben az SG-kritikák is nagyjából közepesre hozták ki mindhárom harmadik epizódot és az amerikai kritikusok sem szálltak vitába velünk. A több, mint 100 véleményt összegző RottenTomatoes weboldal adatai magukért beszélnek: a Shrek-széria három része: 89% - 88% - 41%-os mutatókat hozott, a Karib-sorozat 79% - 54% - 47%-ot produkált, míg a Pókember kalandjainak tetszési indexe sorban: 90% - 93% - 61% volt.

Érdekes, hogy a gyenge szereplés, kvázi bukás ellenére a Pókember 3-at az első két rész után is várták annyian, hogy az 59 milliós nyitónapi és a 151 milliós hétvégi bevétel új rekordot jelentsen, viszont míg a Harmadik Shrek 122 milliós nyitó hétvégi bevétele mindössze nagyjából volt a második rész által hozott szinten, addig a Karib-tenger kalózainak 3. része 114 milliós háromnapos hozammal csúnyán alulmúlta a második epizód nyitányát, vagyis a nézőknek Jack Sparrow-ból lett leginkább elege.

Sokak szerint ennek az egy éven belüli két epizód ennek az oka, hiszen a Pókember ugyancsak 2,5 órás játékidejét tekintve valószínűleg nem a filmhossz játszott be a csökkenésbe. (A Shreket az alig 80 perces játékidő viszont kimondottan segítette, hiszen majd kétszer annyi előadást tarthattak belőle, mint a másik két filmből.)

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

A visszafogott nyitásokat a közönség negatív reakciója kísérte, hisz mind Amerikában, mind itthon a nagyon várt filmek bevétele 55-60%-ot zuhant a második hétvégére, ami messze elmarad az átlagos, korrektnek mondható 45%-os csökkenéstől, ami a nem-negatív nézői reakciót jellemzi. Érdekes módon a talán legtöbb nézői kritikát kapott Pókember 3 vesztette a legkisebbet, hiszen eddig az Amerikában szerzett 330 milliója csak egy laza harmincassal marad el a második rész hetedik héten produkált 360 milliós összteljesítményétől - ezzel valószínűleg Peter Parker jön ki legjobban a trojkából.

A Harmadik Shrek még csak az ötödik hétnél tart, viszont az eddig Amerikában összekalapozott 297 millió dollár semmi a Shrek 2. ötödik hétre szerzett 378 milliójához képest, így rövid játékidő ide vagy oda, a közönség véleménye elég markánsan kifejeződik a számokban. Az ogréhoz hasonlóan, a negyedik hetében járó Karib 3 274 milliós amerikai bevétele is remekül mutatja, hogy mekkora lejtmenet a film, hiszen a második rész a negyedik hét végén már 358 milliós teljesítménynél tartott.

Az összképet tovább rontja egyébként az a tény is, hogy mindhárom film a sorozat előző tagjaihoz képest rekordköltségvetéssel készült és rekordméretű marketingköltségekkel járt - s történt mindez azért, hogy a széria legkisebb bevételét produkálják. Érdekességképpen a Pókember-epizódok 139, 200 és 258 millióból készültek el, a Shrekek 60, 150 és 160 millióból, míg a Kalózok, melynek a költségvetését csökkentette nagy mértékben hogy a második és a harmadik rész egyszerre forgott: 140, 225 és 300 millióból. (Ezekhez az összegekhez a 60 milliós marketing-költségvetést is érdemes hozzávenni.)

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Miért ez a gyenge teljesítmény, hangozhat el a jogos kérdés? Mindhárom folytatás nagyobb, színesebb és látványosabb lett az elődöknél. Mégsem jobb a több? Lehet, hogy hirtelen a mozinézők magukhoz tértek az ámulatból és nem csak reklámhadjáratokkal a filmszínházba csábított zombihordaként viselkednek? Ki tudja. Mindenesetre érdekes lesz megnézni, hogy a nyár további harmadik epizódjai miként teljesítenek, mert úgy tűnik, hogy a harmadik rész a vízválasztó. Jó jel mindenesetre, hogy az Ocean's Thirteen, vagyis a Tripla vagy semmi harmadik részével kapcsolatban végre nem bukásról beszélhetünk, hiszen George Clooney-ék hétvégi eredménye és második heti csökkenése teljesen hasonló volt az előző epizódok által produkáltéval.

A nyár mindenesetre folytatódik, további harmadik részek jönnek. Augusztusban a Csúcsformában 3 (előző két rész bevétele: 141 és 226 millió dollár) és a Bourne-rejtély harmadik része (előző két rész bevétele: 121 és 176 millió dollár), szeptemberben pedig a Resident Evil 3 (előző két rész bevétele: 40 és 51 millió dollár). Látszik, hogy mindhárom film esetében túlszárnyalta a második rész sikere a bemutatkozásét, így a májusi bukták után talán végre akad film, amelyik megismételheti a Fűrész 3. előző részekhez viszonyított nagy sikerét.

Tehát ugyan anyagilag - főleg a bevételt tekintve - a három fent nevezett film iszonyatosan sikeres lett vagy lesz, egyszerűen csak nem hozták az elvárt teljesítményt. Ettől még a hármas folytatását valószínűsíteni lehet, hiszen a nézők zöme továbbra is zabálja Pókembert, Shreket és Jack Sparrow-t, maximum a negyedik részekre kicsit megnyirbálják a költségvetést.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások