ADSL-dilemma: árcsökkenés vagy sebességnövelés?

ADSL-dilemma: árcsökkenés vagy sebességnövelés?

2007. június 27. 12:06, Szerda
A felpezsdült ADSL-piacon a hagyományos megoldásoknak hamarosan vagy az árat kell csökkenteniük, vagy a sávszélességet kell növelniük. Kérdés, hogy mikor. A válasz mindössze néhány szolgáltató döntésén múlik.

Ha az idei év első felére visszatekintünk, mindenképpen elmondhatjuk, hogy az új szélessávú technológiák elterjedése vitathatatlanul felgyorsult. Egyrészt a hurokátengedési díjak csökkentésének köszönhetően megjelentek a csupasz ADSL-ajánlatok. Másrészt a mobilszolgáltatók is megjelentek a piacon mobilinternet-ajánlataikkal, amelyek akár konkurenciát is jelenthetnek a hagyományos megoldásoknak.

Az általunk megkérdezett szolgáltatók azonban nem így gondolják, szerintük ugyanis a mobil internet és a csupasz ADSL megjelenése nem veszélyezteti a kábeles és hagyományos ADSL-előfizetések számának növekedését, hanem a teljes piac volumenét növeli majd. Erre jó példa lehet az Invitel, ahol megkeresésünkre elmondták, hogy tervezik bizonyos szolgáltatásaik számára a mobilitást is biztosító ajánlatok megjelenését.

Az új megoldások keresése mellett azonban inkább az tűnik valószínűbbnek, hogy a hagyományos ADSL-szolgáltatók előbb vagy utóbb versenyre kényszerülnek majd az új megoldásokkal. Mi, felhasználók pedig remélhetjük, hogy ehhez nem kell majd a piac stagnálásáig várnunk. Két lehetőségük van: vagy árat csökkentenek, vagy fejlesztenek, azaz növelik a sávszélességet.

Hogy a két megoldás közül melyik valósul meg, az a koncessziós szolgáltatók (T-Com, Emitel, Monortel, Invitel és a Hungarotel) döntésén múlik. A hagyományos ADSL-csomagokat ugyanis az összes internetszolgáltató nagykereskedelmi keretek között vásárolja a fenti cégektől, majd értékesíti tovább a kiskereskedelemben. Viszonteladóként így az alternatív internetszolgáltatóknak nincs módjuk az alaphálózati szolgáltatók által kialakított csomagok tartalmának megváltoztatására, és az árcsökkentésre is csak erősen korlátozott lehetőségei vannak.

"A hagyományos ADSL-csomagok kialakítása és árazása kizárólag a koncessziós szolgáltatókon múlik. Ha ők a nagykereskedelemben értékesített csomagjaikon bármit módosítanak, az a teljes kiskereskedelmi piacon, az összes viszonteladónál azonnal érezteti a hatását" - nyilatkozta kérdésünkre Hámon Krisztina, a GTS-Datanet PR-menedzsere.

Hasonlóan nyilatkoztak megkeresésünkre az Interware-nél is. A FigyelőNet kérdésére Sátor Csaba, a cég operatív vezérigazgató-helyettese is elismerte: az alternatív cégek lehetőségei meglehetősen korlátozottak e téren. "A nagykereskedelmi szerződés keretében szolgáltató cégek nem tudják befolyásolni a hozzáférés sebességét, azt az alaphálózati vállalat határozza meg. Hasonló a helyzet az árak tekintetében is. Az Interware csak saját profitja terhére tudja önállóan változtatni, csökkenteni az árakat. Erre viszont meglehetősen szűk árrés áll rendelkezésére" - mondta el kérdésünkre Sátor Csaba.

Árcsökkenés nem várható

"Az árat egy bizonyos ponton túl már nem lehet csökkenteni" - figyelmeztet Zsembery György, az Invitelt és a Hungarotelt birtokló HTCC-csoport marketing vezérigazgató-helyettese, majd később hozzátette: már jelentős árcsökkenés zajlott az elmúlt 4 évben. Így véleménye szerint, ami mindenképpen várható, az ár-érték arány folyamatos javulása lesz, tehát hogy ugyanannyi pénzért magasabb sávszélességhez, illetve jobb, illetve több szolgáltatáshoz jut majd az előfizető.

Márton György, a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) szóvivője is hasonlóan vélekedett: "az árakat tekintve már egy lélektani szintre eljutottunk, hiszen az elmúlt években az árak az egyharmadukra csökkentek, míg a sebesség ez idő alatt megnégyszereződött." Az NHH szóvivője szerint ugyanakkor minden bizonnyal lesznek még sávszélesség-emelések, de hogy milyen időperiódusonként, azt nem kívánta megjósolni. "Addig is érdemes az áron túl olyan tényezőket is figyelembe venni, mint a szolgáltatás és az ügyfélszolgálat minősége, vagy a szolgáltató egyedi vállalása" - tanácsolta Márton György.

A sávszélesség-emelések a tapasztalatok szerint azonban nem feltétlenül jelentenek vonzó ajánlatot az előfizetők számára, ugyanis a piacon a legnépszerűbb ajánlatoknak az 1 Mbit/s-os hozzáférések számítanak. Az idei emelések pedig inkább az IP-TV-k piacra lépését készítették elő. Ezt Zsembery György is elismerte: "A jelenlegi felhasználási trendek mellett a legtöbb magánfelhasználó számára az 1 Mbit/s letöltési sebesség bőven elegendő. A sávszélesség emelésre leginkább olyan értéknövelt szolgáltatások közeljövőbeli bevezetése miatt van szükség, mint az IPTV." Így nagy valószínűséggel újabb emelés a közeljövőben nem várható.


Ezen okból táblázatunkban néhány 1 Mbit/s sebességű ajánlatot hasonlítottunk össze, amely sebességhez a mobil internet szolgáltatók is igyekszenek közelíteni. Az összeállítás nem teljes, mi csak a példa kedvéért mazsoláztunk az ajánlatok között. Ha szeretné megtudni, hogy lakóhelyén mely ajánlat a legmegfelelőbb önnek, látogassa meg az NHH által fenntartott szélessávkereső weboldalt. Mint a táblázatból látszik, egyelőre még a hagyományos ADSL-szolgáltatások tűnnek olcsóbbnak, bár az árakhoz érdemes hozzászámítani a telefon-előfizetési díjat is. A készülék lemondásával azonban nem érdemes kapkodnunk, s a T-Com sem könnyíti meg a döntésünket, hiszen pont most lépett a piacra a teljesen lebeszélhető díjcsomagjával. Talán nem véletlenül.

A mobil internet mellett is hozhatunk fel pro és kontra érveket. Hordozható, alapvető internetezéshez elegendő, azonban társaihoz képest viszonylag lassú és korlátos. A versenyre jellemző, hogy míg két hónapja verhetetlennek tűnt a Pannon ajánlata, most inkább a Vodafonnak áll a zászló korlátlan csomagjával.Bár a váltás előtt érdemes az apró betűs részt is elolvasnunk, hiszen a csomag pont annyiba kerül, mint az 5 GB korlátos ajánlat. Ám ha túllépjük az 5 gigát, akkor extrém felhasználónak minősülhetünk, ha mindezt fájlcserélővel szorgoskodtuk össze. Ekkor könnyen visszaminősíthet minket az 5 gigás csomagba a Vodafone, s fizethetünk a plusz forgalomért. Kérdés, miként állapítják meg, hogy valóban fájlcserélőt használtunk-e?

A verseny mindent figyelembe véve leginkább a csupasz ajánlatok mentén várható. Az internetszolgáltató ugyanis e technológiánál kibérli a helyi telefonközponttól az előfizető lakásáig húzódó telefonvezetéket az alaphálózati szolgáltatótól, hogy azon saját szolgáltatását juttassa el a megrendelőhöz. Ilyenkor is kell fizetnie egy hurokátengedési díjat, ám minél több szolgáltatást képes azon a vonalon nyújtani, annál inkább képes az árait csökkenteni. Márton György elmondása szerint e téren még kisebb finomítások várhatók: "Itt nem feltétlenül a hurokátengedési díj további csökkentésére kell gondolni, hiszen sok egyéb tétel is befolyásolja az átengedést, például a szerződéskötési feltételeken lehet még finomítani".

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások