Web 2.0 felvilágosítás V.: Webes operációs rendszer

Web 2.0 felvilágosítás V.: Webes operációs rendszer

2007. július 4. 11:34, Szerda
Manapság egyre gyakrabban esik szó egy esetleges Google operációs rendszerről, ami sokak szerint elképzelhetetlen, mások viszont úgy várják, mint a messiást. Ugyan attól valóban messze vagyunk még, hogy számítógépünk egy online szolgáltató termékével bootoljon, de az alapvető funkciók ellátására már képesek az úgynevezett WebOS-ek.

A félreértések elkerülése végett először szeretném definiálni, hogy mi is az operációs rendszer: A Wikipedia szócikke szerint "az Operációs rendszer (OS) számítógépes programok olyan halmaza, ami képes a számítógép hardver és szoftver erőforrásait kezelni. Az OS a nyers rendszert és felhasználói bevitel eseményeit dolgozza fel és a belső rendszererőforrások és feladatok kiosztásával, működtetésével válaszol azokra."

Így tehát egy igazi operációs rendszer akkor működik, ha van alatta hardver, futnak a mag programok (kernel), megvan a kezelőfelületet is tartalmazó héj (shell) és lehetőség van egyéb alkalmazások futtatására. Ezt a definíciót a ma WOS-nak vagy Web OS-nek becézett rendszerek messze nem elégítik ki, lévén semmilyen kapcsolatban nem állnak a hardverrel és nem igazi kernel buzog bennük.

Az evolúciót kicsit a Windows-hoz is lehetne hasonlítani, hiszen a 3.1-es Win gyakorlatilag nem operációs rendszer, hanem egy shell program volt ami DOS környezetben futott, majd a későbbi verziók során vált igazi OS-é. A cikk elkészítéséhez kiszemelt WebOS, az EyeOS működtetéséhez egy webtárhelyre van szükségünk, ahová a rendszer feltelepül. Szinte bármilyen böngészőből, bármilyen számítógépről elérhetővé válik egy alap kezelőfelület, ahol fájlokat tarthatunk, alkalmazásokat futtathatunk, multimédiás tartalmakat tekinthetünk meg.

Klikk ide! Klikk ide!

Az EyeOS a többi hasonló megoldással azonosan valójában egy webes desktop, csakúgy, mint a Netvibes, ami szintén PHP/Javascript/AJAX alapokon nyugszik. A különbség itt annyi, hogy funkcióiban és megjelenésében is jóval hasonlóbb egy igazi operációs rendszer grafikus felületéhez, míg a Netvibes típusú oldalak a start oldalak kései leszármazottai. Az EyeOS telepítése után az első dolgunk hogy kreálunk egy felhasználót, ami a saját beállítások és megjelenés mellett önálló tárhellyel és könyvtárakkal rendelkezik majd a szerveren. Indítás után egy nagyon kellemes és mondhatni igényesen kidolgozott felület ugrik fel böngészőnkben, ami valóban megtévesztésig hasonlít egy oprendszer látványához.

A legalapabb funkciók közé tartozik az asztal kezelése, ahol ikonokat helyezhetünk el, mozgathatjuk őket, háttérképet cserélhetünk. A gyorsindítás menüből a legtöbb alkalmazást két kattintással elérhetjük, csakúgy, mint a Windows esetén. A fájlablakok is hasonlóak az XP-nél megszokott Intéző ablak felépítéséhez, miszerint a jobb oldali nagy boxban találjuk a fájlokat, a bal oldalon pedig a funkciók és a kedvenc alkönyvtárak linkjei vannak.

Sajnos (biztonsági szempontból szerencsére) a bejelentkezéssel együtt még nem válnak elérhetővé az adott számítógép megosztott mappái, így minden állományt amit használni szeretnénk, először fel kell tölteni a megfelelő mappába. Egy nemrégiben bevezetett újítás révén viszont akár több száz fájlt is feltölthetünk egy tömörített fájlként, amit a rendszer a megfelelő helyen kibont. Hozzá kell szokni ahhoz is, hogy a jobb klikk továbbra is a böngésző felségterülete, illetve a duplaklikk sem létezik, mint olyan. Az ablakokat viszont mindenki kénye-kedve szerint helyezgetheti és méretezheti. A káoszban való eligazodásban segít az alsó sávban lévő tálca, ahol minden nyitott ablakhoz közvetlenül hozzáférünk.

Az alkalmazások tárháza elsőre nem tűnt túl gazdagnak, de az ismerkedés után rájöttem, hogy mekkora lehetőségek is rejteznek a dologban. A fájlkezelés mellett a klasszikus alkalmazások alapból helyet kaptak, mint számológép, szövegszerkesztő vagy médialejátszó, képnézegető, de találunk jegyzetfüzetet, kalendáriumot és kontaktlistát is. Ez utóbbi a szabványos VCARD formátumot használja, így könnyen importálhatóak a más rendszeren használt listák. Kicsit okafogyott dolog ugyan és csak nagyon speciális esetben lehet indokolt a használata, de az EyeOS rendelkezik egy beépített böngészővel, ami minden tesztelt oldalt helyesen jelenített meg, de az ékezetes oldalak közül sok nem jelent meg normálisan.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások