Videojátékok a katonai képzésben

Videojátékok a katonai képzésben

2007. július 23. 17:22, Hétfő
A jövőben még a jelenleginél is nagyobb mértékben alkalmaz majd számítógépes játékokat az Egyesült Államok Hadserege.

A cél olyan kiképző programok létrehozása, amelyben az újoncok vetített, gyorsan mozgó és élethűnek ható avatárok ellen küzdhetnek, így megtanulhatják az egyes helyzetek helyes kezelését. Az amerikai hadsereg szerint az új módszer azért jó, mert a játékokban minden teljesen valósághű, a programok egy teljesen átlagos számítógépen is elfutnak és ráadásul rendkívül kevés pénzbe kerül és rövid időn belül megvalósul a kifejlesztésük. Ráadásul lehetőség van arra is, hogy a kiképzőtisztek később kielemezzék az egyes szituációkat.


A videojátékos kiképzésekre eddig az amerikai hadsereg közel 11 millió dollárt költött. "A szimulátoroknak köszönhetően jobb katonákká válunk" - nyilatkozta Tommy Riemann őrmester, aki részt vett a szoftverek kifejlesztésében. Az őrmester elmondta, hogy így a katonák gyakorlatilag minden helyzetben és minden fegyverrel kipróbálhatják magukat. A valóságban egy átlagos amerikai katonának évente egy vagy két alkalommal van csak módja nehézfegyveres gyakorlaton részt venni. Érdekesség, hogy a használt programok az 1980-as alapokig, egészen az első katonai szimulátorokig nyúlnak vissza, azóta tehát szinte csak a technika változott, de az teljesen: ma már valósághűen le lehet modellezni egész Irakot vagy Afganisztánt.

Az Egyesült Államokban a hadsereg 1999 óta használ videojátékokat, hogy így népszerűsítse magát a fiatalok körében és így toborozzon újoncokat. Az America's Army nevű program már öt éve óriási népszerűségnek örvend világszerte és folyamatosan aktualizálják. A cél az, hogy az újoncok már az első szolgálati évük előtt otthon gyakorolhassanak a számítógép előtt.


Különleges szimulátorokat azonban nem csak harci, de más célokra is használnak az Egyesült Államokban. Videojátékokkal segítenek például az iraki veteránoknak az őket ért poszttraumatikus szindrómák feldolgozásában. A világ más országaiban ugyanakkor nem lelkesednek túlzottan a hasonló programokért. Ausztriában például a Bundesheer használ katonai szimulátorokat, de számítógépes vagy videojátékokat nem. Ennek oka, hogy a kiképzés mindig felügyelet mellett és soha ne egyedül történjen. Azonban azt a Bundesheer illetékesei is elismerték, hogy egyre nehezebb különbséget tenni a szimulátorok és a játékok között.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások