Egyszerűsödnek az Intel márkanevei

Egyszerűsödnek az Intel márkanevei

2007. augusztus 8. 11:54, Szerda
Az Intel jövőre márkanevei egyszerűsítését tervezi, csak a jól ismert és fontosabb kifejezéseket tartva meg processzorainál. A 45 nanométeres Penryn családról eközben új technikai részletek jelentek meg.

Tajvani források szerint a processzorgyártó már január 1-től bevezetné a leegyszerűsített rendszert, amelyben több sorozatot összevonnak, eldobva a feleslegesnek ítélt jelzéseket. Más technológiák viszont a jelenleginél hosszabb nevet kapnak, amelyek azonban utalnak a felhasznált processzorcsaládra - megkönnyítve ezzel a gyártó dolgát, legalábbis a marketing, a reklám terén.

Jövőre a következő szériák elnevezése változik: a Viiv és a vPro platform önálló neve eltűnik, helyette a Core 2 processzorcsalád kiegészítéseként tűnnek majd fel. A Core 2 esetében eldobják a jelenlegi Solo, Duo és Quad jelzéseket, amelyek a processzormagok számára utalnak, és a jövőben kizárólag a Core 2 Processor nevet használják majd. A Centrino sorozatok szintén összefoglaló név alatt futnak majd, míg a Pentium D és Pentium Dual-Core chipek Pentium sorozatként folytatják pályafutásukat. A Core 2 Extreme, a Celeron, valamint a Xeon esetében nem várható változás.

A Penryn chipek specifikációjáról eközben újabb fontos részletek láttak napvilágot, amelyek többek között arra világítanak rá, hogy a fejlettebb gyártástechnológia mellett a cég milyen megoldásokkal gyorsítana az új családon. A Penryn név alatt több eltérő sorozat fejlesztése zajlik, így a négymagos Xeon és Core 2, valamint ezek ikermagos testvérei is ide tartoznak. A 45 nanométeren készülő processzorok nemcsak méretükben csökkennek, hanem több finomításon is átesnek, amelyek révén ugyanazon az órajelen gyorsabbak lesznek a jelenlegi fejlesztéseknél.

Az újítások között említik az új SSE4 utasításkészletet, amely 47 új utasítással bővül ki, kifejezetten a multimédiás feladatok gyorsabb végrehajtása érdekében. A 6-12 MB másodszintű gyorsítótár elérését igyekeznek javítani, csökkentve a késleltetést, ahogy a virtualizációs technológia esetében is szeretnék elérni a késleltetés 25-75 százalékos mérséklését. A mobil processzorok egy úgynevezett "deep power down" státusszal egészülnek ki, amelynek keretében csökkentik a feszültséget és lekapcsolják az első- és másodszintű gyorsítótárat. Az Intel szerint ezzel jelentős megtakarítást érnek el, ami természetesen az akkumulátor élettartamát javítja.

A szerverprocesszorokat 1600 MHz-es FSB-re is felkészítik - a négymagos Harpertown Xeon chipek fogyasztása típustól függően 50, 80, illetve 120 watt lesz, míg az ikermagos Wolfdale sorozat esetében ez 40, 65 és 80 watt. Az asztali Core 2 chipeknél a négymagosok 95 és 130 wattot igényelnek, míg az ikermagosok 65 wattal is beérik. A mobil változatoknál egyelőre nem közöltek végleges fogyasztási adatokat.

Ami a távolabbi terveket illeti, jövőre jön a Nehalem architektúra, egyelőre szintén 45 nanométeren. Ezt idővel 32 nanométerre szorítják majd le, váltásként pedig a Sandy Bridge mikroarchitektúra érkezik majd, 2010 körül.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások