Érzelemfigyelő rendszerek a terroristák ellen

Érzelemfigyelő rendszerek a terroristák ellen

2007. augusztus 14. 12:28, Kedd
Hamarosan valóssággá válhatnak a Különvélemény című amerikai sci-fi filmben megjelenített helyzetek. A biztonsági rendszerek már előre képesek lesznek kiszűrni a bűnözőket.

A cél, hogy a robotok és más biztonsági rendszerek a videókamerákkal az egyes emberekről rögzített felvételek alapján valós időben felismerjék a bűncselekmények lehetséges elkövetőit, illetve a körözött bűnözőket. Az amerikai belbiztonsági minisztérium azt tervezi, hogy 2012-től minden az Egyesült Államokba beutazó személyt meg fognak vizsgálni érzelmei és egészségügyi adatai alapján is. Az elképzelések szerint egy, a biztonsági rendszerekkel összeköttetésben álló robot mérné minden egyes határt átlépő ember vérnyomását, pulzusát, az izzadtságszintjét, elemezné mozdulatait és az arckifejezését. Amennyiben egy értéket gyanúsnak talál, azonnal riasztja a hatóságokat.

Az ötlet nem új, ugyanis 2003 óta a SPOT (Screening Passengers through Observation Techniques) program keretében minden, az Egyesült Államokba érkező légiutas mimikáját figyelik és elemzik. Azonnal kiszúrható, ha valaki ideges, izzadságcseppektől gyöngyözik a homloka. Persze a gyanús jelek kiszúrásához szakképzett személyzetre is van szükség, amelynek tagjai akár egy másodperc tört része alatt is dönteni és cselekedni tudnak. A biztonsági embereknek meg kell tudniuk különböztetni, hogy egy utas azért ideges, mert késik a járata vagy mert a bőröndjében bomba van.

"A megoldás segítségével már elfogtunk néhány drogkereskedőt, pénzmosót, sőt még egy kettős gyilkosság elkövetőjét is" - közölte az amerikai Szállításbiztonsági Hivatal szóvivője. Ugyan az emberi arc 43 izomnak köszönhetően több mint 10 000 különböző arckifejezést is felvehet, ezek mindig kötődnek a hét alapjellemzőhöz: az öröm, a düh, az undor, a félelem, a megvetés, a bánat és a meglepődés egyikéhez. Maga a rendszer a tervek szerint a roboton kívül lézerekből, nagy felbontású kamerákból és érzékeny mikrofonokból áll majd, így semmilyen mozdulat, grimasz vagy nesz sem kerülheti el a biztonsági emberek figyelmét.


Szoftverek segítenek majd a gyanúsan viselkedő elemek kiszűrésében

A távolból lézer- és mikrohullámok kutatják majd át eldugott tárgyak és robbanóanyagok után a beutazók testét, a távolból irányított szenzorok eközben folyamatosan mérik az illető személy pulzusát, testhőmérsékletét, vérnyomását és más jellemzőit. Egy számítógép minden adatot el fog tárolni, az elemzést, ezáltal a veszélyt nem jelentő turisták és üzletemberek megkülönböztetését a terroristáktól vagy a terroristagyanús személyektől egy intelligens szoftver végzi majd el. Évente kereken 400 millió ember utazik az Egyesült Államokba, és 2012-ben már mindenkit egy részletes és mindenre kiterjedő ellenőrzésnek vetnek majd alá.

Kerstin Dautenhahn professzor, a Hertfordshire-i Egyetem docense ugyanakkor máris bírálta az elképzelést és kétségbe vonta, hogy a projekt valóban hasznos lehet és segíthet a terroristák kiszűrésében. Ráadásul szerinte gyakran előfordulhatnak majd téves riasztások. Az amerikai belbiztonsági minisztérium viszont hajthatatlan és inkább vállalja az utóbbiakból eredő botrányt.

Már tavaly sikerült amerikai és brit tudósoknak olyan érzelemfelismerő számítógépes technikát kifejleszteniük, amely az emberi arc mimikai jelrendszeréből igyekezett következtetni a mögöttes érzelmekre. Egy felvont szemöldök, egy kérdő tekintet vagy egy bólintás mind-mind olyan külső jelek, amelyekből a jövőben a számítógépek leszűrhetik majd, hogy éppen mire is gondolunk. "Az általunk kifejlesztett rendszer csupán egyetlen videokamera használatával képes lesz felismerni az érzelmi állapotok széles skáláját" - közölte akkor Peter Robinson, a Cambridge-i Egyetem professzora és a kutatás egyik vezetője.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások