Távközlési adattárolás: sok a nyitott kérdés

Távközlési adattárolás: sok a nyitott kérdés

2007. szeptember 21. 08:47, Péntek
A német parlamentben szakértői meghallgatásokkal folytatódik a telekommunikációs adatok megőrzésével kapcsolatos vita. A tét: ki és milyen mértékben fizesse az 50-75 millió eurós költségeket?

"A jelenlegi törvénytervezet még nagyon sok kérdést nyitva hagy. Így például nincs meghatározva, hogy a távközlési cégeknek mennyi idejük lesz az átállásra? Legalább egy esztendő kellene, hiszen a cégeknek mind műszaki-technikai fejlesztéseket végre kell hajtaniuk, mind a munkatársaikat is ki kell képezniük, hogy megfeleljen az előírásoknak" - közölte Bernhard Rohleder, az iparági érdekvédő szervezet, a BITKOM vezetője.

A jelenlegi tervezet szerint Németországban 2008 elejétől minden telefontársaság és internetszolgáltató köteles hat hónapon át megőrizni a fax-, az internet-, az e-mail és a mobil, illetve vezetékes telefonforgalomra vonatkozó összes adatot. Ezenkívül megőriznék a mobiltelefonok sorozatszámait is. Szintén szóba került az esetleges kártalanítás kérdése is, hiszen az átállás becslések szerint legalább 50 és 75 millió euró közötti összegbe kerül majd a telefontársaságoknak, illetve az internetszolgáltatóknak. Ehhez jönnek még a több tízmillió eurós éves üzemeltetési és karbantartási költségek.

"A cégeket együttműködésre kötelezik, de eddig csak a plusz költségeik egy részét térítették meg. Ezen kívül figyelni kellene arra is, hogy az adattárolás csak az Európai Uniótól elvárt mértékben valósuljon meg, különben a német alkotmánybíróság alkotmányellenesnek ítélheti a jogszabályt. Teljes mértékben támogatjuk a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni harcot, de ez nem mehet a magánélet védelmének rovására. meg kell találni az egyensúlyt" - mondta a szakember. Az adattárolás ellen egyébként tiltakozik a Német Ügyvédek Egyesülete, amely mind Németországra, mind az Európai Unióra vonatkozóan jogellenesnek ítéli a tervezett lépést.

"Nincs értelme a távközlési adatok tárolásának és a tervezet egyaránt ellentétes az európai és a német joggal" - hangsúlyozta Heide Sandkuhl, a szervezet büntetőjogi bizottságának tagja. A Német Internetgazdasági Szövetség számításai szerint egyébként az adattárolás minimum 240 millió euróba kerül majd.

Alig néhány nappal ezelőtt a VATM távközlési szolgáltatókat tömörítő szervezet vezetője, Jürgen Grützner jelentette be, hogy nagyobb mértékű költségtérítést akarnak, mivel az eddig kapott óránkénti 17 eurós összeg a távközlési adattárolás miatt keletkezett költségeik töredékét sem fedezte. Idén év elején pedig Roland Türke, az Osztrák Internetszolgáltatók Szövetségének (ISPA) elnöke a következőket nyilatkozta: "Az európai irányelvet a jelenlegi formájában egyszerűen képtelenség átültetni az osztrák joggyakorlatba. Egy technikai hülyeségről van szó. Olyan követelményeket támasztanak, amelyek teljesítéséhez óriási adattárolási kapacitásra lenne szükség."

Az ISPA a Bécsi Egyetem munkatársaival közösen tanulmányt is készített, amelyből kiderült, hogy az irányelv betartása akár 500 vagy 700 millió euróba kerülne az osztrák gazdaságnak. A szervezet elnöke szerint a 700 millió eurós éves összeg úgy jött ki, hogy Franciaországban egy egymillió ügyféllel rendelkező internetszolgáltatónál 225-250 millió eurós éves költséggel számolnak. Azonban ehhez még hozzá kell venni az adatok tárolásához használt adatbázisok létrehozásának, üzemeltetésének költségeit is. "A teljes rendszer hatékonysága körülbelül 5 százalékos lenne. A maradék 95 százalékból 80 százalékot a spam tenne ki, a maradék 15 százalék pedig a különböző szolgáltatásoknak köszönhető, amelyek segítségével kijátszható az adattárolás - fogalmazott Roland Türke.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások