IDF: Alkotója szerint is megdőlhet a Moore-törvény

IDF: Alkotója szerint is megdőlhet a Moore-törvény

2007. szeptember 21. 18:36, Péntek
Bár az Intel egyes vezetői az IDF alatt a tranzisztorszám folyamatos növekedéséről szóló törvény folyamatos teljesítését nevezték meg a vállalat elsődleges céljának, Gordon Moore már maga is a szabályrendszer megdőlésére számít.

A héten beszámoltunk arról, hogy a rendezvény alatt Patrick Gelsinger, a Digital Enterprise Group alelnök-vezérigazgatója, számos újdonság ismertetése mellett a Moore-törvény teljesítését nevezte meg az egyik legfontosabb vállalati célként. Gordon Moore, a törvény megalkotója, aki ezzel mintegy 40 éven keresztül meghatározta az iparág várható fejlődésének ütemét, már úgy véli, hogy nem fog sokáig kitartani az által megalkotott szabály, a fejlődésnek ugyanis jól megjósolható korlátai vannak.

Moore szintén az IDF alatt ült le beszélgetni Moira Gunn rádiós műsorvezetővel, és többek között a törvény jelenéről és jövőjéről is szót ejtettek. A beszélgetés alatt kiderült, hogy az Intel alapítója nagyjából 10-15 évet ad még saját törvényének, ezt követően azonban alapvető korlátba ütköznek majd a fejlesztők és mindenképpen új technológiák alkalmazására lesz szükség. A gyártástechnológia, a csíkszélesség további leszorításának lehetetlensége miatt nem lesz növelhető a tranzisztorszám, vagyis nem tudják majd teljesíteni a minden két évben esedékes duplázást.

Az új megoldások alkalmazása azonban már napjainkban is zajlik, hiszen többek között az Intel is igyekszik frissíteni, újragondolni a hagyományos megközelítést. Nem véletlen, hogy a gyártás során ma már hafnium alapú, magas K együtthatójú tranzisztorokat használnak, ami a korábbi technológia egyfajta kiterjesztése, ám mindez csak időhúzás, amíg valóban beleütköznek az elkerülhetetlen korlátba. A kiút azonban a teljesen új megoldásokban rejlik, így a szén nanocsövekre és a speciális molekulákra nagyon fontos szerep hárul majd. Kérdés azonban, hogy ezek mikor jelenhetnek meg a kereskedelmi forgalomban.

Arra a kérdésre, hogy milyen területen kutatna ha újra fiatal lenne, Moore azzal válaszolt, hogy a biológia és a számítástechnika határvonalán tevékenykedne, mivel most ezt tartja az egyik legérdekesebb területnek.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások