Mégis voltak online házkutatások Németországban

Mégis voltak online házkutatások Németországban

2007. október 8. 17:09, Hétfő
A Német Alkotmánybíróság még nem engedélyezte az ilyen jellegű akciókat, azonban ez nem akadályozta meg a német vám- és pénzügyőrség, valamint a Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) bajorországi munkatársait abban, hogy online házkutatásokat hajtsanak végre - állítja a Der Spiegel.

A Der Spiegel német hírmagazin cikke nyomán ismét fellángolt a vita Németországban a tervezett online házkutatásokról. Az újság nem kevesebbet állít, mint hogy a két szervezet nyomozói hozzáfértek magánemberek merevlemezeihez, hogy lehallgathassák internetes telefonbeszélgetéseiket. A vámosok ezért két alkalommal is online házkutatásokat végeztek - derült ki a lap birtokába került dokumentumból, amelyet a német kormány küldött Gisela Piltznek, az FDP parlamenti képviselőjének. A bajorországi BKA megerősítette, hogy nyáron éltek ezzel a lehetőséggel.

A cikk nyomán óriási botrány robbant ki, ami különösen azért érthető, mert a német belügyminisztérium alig néhány nappal ezelőtt hivatalosan is cáfolta, hogy a német rendőrség, a Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) vagy a vám- és pénzügyőrség módosítaná és poloskaként használná a mobiltelefonokat. Vagyis ezek után joggal kételkedhet bárki ebben az állításban. Ráadásul a Német Alkotmánybíróság szerdán tárgyalja azt a magánszemélyek által benyújtott beadványt, amelynek témája az online házkutatások betiltatása vagy engedélyezése, illetve, hogy alkotmányos-e az északrajna-vesztfáliai alkotmányvédelmi törvény.

A német belügyminisztérium szerint az eddigi akciók törvényesek voltak, mivel a céljuk a távközlési forgalom ellenőrzése volt és ezért ugyanilyen besorolás alá esnek, mint a vezetékes telefonok és a mobiltelefonok lehallgatásai. Nem osztja viszont ezt a véleményt sem az SPD, sem az FDP, sem a Linken.< Dieter Wiefelspütz, az SPD parlamenti frakciójának belpolitikai szóvivője azonnal kijelentette, hogy külön törvényi hátteret kell alkotni, mivel a lehallgatások törvényesek, azonban az, hogy ehhez a nyomozók behatolnak a számítógépekbe, az nem. Petra Pau, a baloldali Linken parlamenti frakciójának helyettes vezetője is úgy vélte, a belügyminisztérium egy jogilag nem biztosított terepen mozog.

Max Stadler, az FDP belpolitikai szakértője felszólította a bajor kormányt, hogy azonnal állítson le minden ilyen akciót. "Durva tiszteletlenség, ha a német kormány még arra sem képes, hogy megvárja, miként dönt a kérdésben az alkotmánybíróság" - nyilatkozta a politikus. "Csak a legsúlyosabb bűnügyekben, kevesebb, mint tízszer alkalmaztuk ezt a módszert és minden esetben volt bírói engedélyünk. Téves viszont a Der Spiegel állítása, ugyanis nem telepítettünk titokban kémprogramokat a megfigyelt személyek számítógépeire" - jelentette ki Ludwig Waldinger, a bajorországi LKA szóvivője.

Mindenesetre a vita ismét koalíciós feszültséget eredményezett a két nagy párt között és az emberek bizalma is megrendült, hiszen már nem tudják, kinek és mit higgyenek.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások