Hétmilliárdos adócsalás két számítógépes cégnél

Hétmilliárdos adócsalás két számítógépes cégnél

2007. november 5. 12:36, Hétfő
Az APEH-feketelista élén szereplő két társaság négy év alatt összesen hétmilliárd forint adóhiányt halmozott fel. A minden jel szerint adócsalásra létrehozott cégek egyike ellen napokon belül megindul a felszámolás.

Számítógépek, szoftverek, elektronikus alkatrészek - ezek kereskedelmével foglalkozott a két listavezető cég. Az első helyezett, az elektronikus alkatrészek nagykereskedelmével foglalkozó ES-TEAM Kft. két és fél év alatt halmozott fel 5,98 milliárd forint adóhiányt - vélhetően az áfából. Az ES-TEAM ellen a cégadatok szerint eddig nem indult sem felszámolás, sem végrehajtás. A második a listán alig kisebb kaliberű: a számítógép és szoftver kereskedelmére szakosodott UnionComp Kft. 2003-as alapítása óta egymilliárd forint áfahiányt halmozott fel. A cégadatbázisban egyetlen évről nyújtott be mérleget a cég, ebben 4,6 millió forint eredményről számoltak be - 243 millió forintos követelés feltüntetése mellett.

A cég ellen büntetőeljárás is indult, amely tavaly december 29-én emelkedett jogerőre - ezzel egy időben indult el a végelszámolási eljárás a társaság ellen. A kapcsolatot nem tudtuk felvenni a korábbi ügyvezetővel - mondta lapunk kérdésére Talabér Tímea, a cég végelszámolója. A vezető tisztségviselőt nem sikerült megtalálni, így néhány napon belül felszámolást kezdeményeznek, tekintettel a fizetésképtelenségre. A felszámolás megindításakor természetesen újra megpróbálják felvenni a kapcsolatot a cégvezetővel - amennyiben a felszámolás is a végelszámolást koordináló Csabaholding Kft.-nél landol. Ha nem sikerül a nyomára bukkanni, akkor elképzelhető, hogy csődbűntett miatt indítanak eljárást.

A jelek szerint mindkét cég lényegében klasszikus áfacsalásra szakosodott társaság, valószínűleg soha semmi más céljuk nem volt. A tevékenység alapján nagy értékű, kisméretű termékeket értékesítettek. Ha a hat-, illetve egymilliárd forint összegű adóhiányból (ez nagy valószínűséggel áfa) indulunk ki, akkor az harminc- és ötmilliárd forint forgalmat feltételez: vagyis az ES-TEAM Kft. két év alatt harminc-, az UnionComp négy év alatt ötmilliárd forint értékű árut mozgatott meg - mindezt három-hárommillió forint tőkével.

Az ügylet tulajdonképpen egyszerű: a cégen termékértékesítés címszóval hatalmas összegeket kellett átfolyatni. A társaságok nem fizették be az áfát az értékesítést követően, a vevő pedig - törvényesen - visszaigényelte azt. A becslések szerint évente 250 milliárd forint áfa tűnik el a gazdaságban Magyarországon - ezt uniós szinten 60 milliárd euróra teszik. Viszonylag könnyű áfacsaló cégre bukkanni, a számítások szerint ugyanis a társaságok két százalékát eleve csalás céljából alapítják.

Az adóhatóság tavaly vezette be a gyakorlatot, hogy honlapján negyedéves frissítéssel közzéteszi a legnagyobb adósok listáját - korábban csak az APEH szaklapjában jelent meg a lista. A cégek közül azok kerülhetnek fel, amelyek százmillió forintnál nagyobb, 180 napot meghaladó adótartozást halmoztak fel. A magánszemélyek esetében a listaképes határt tízmillió forintos lejárt tartozás jelenti. Mivel ezek az ügyek jogerősek, a tartozók neve már nem minősül adótitoknak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások