Tömeges szerverlefoglalás Magyarországon

Tömeges szerverlefoglalás Magyarországon

2007. november 9. 00:53, Péntek
Miért érte meg üzemeltetni?

Az igazszívű fájlmegosztó közösségeknek nincs anyagi haszna ebből a tevékenységből. A lényeg sokak számára a szellemi javak szabad áramoltatása. Sokan csak hobbiból csinálják, és csak kevesek keresnek rajta nagy összeget. A fizetős helyek üzemeltetői viszont adott esetben havonta több millió forintot tesznek zsebre. Egy képzeletbeli fizetős FTP szerver esetén, ahol 1000 felhasználó van és havonta 3000 Ft tagdíjat szednek, egyszerű kiszámolni, hogy évi 36 millió forintot gyűjtenek össze, ami a járulékos költségek levonása után is szép summa marad. Őket valószínűleg senki sem sajnálja, ha kézre kerülnek.

Mi történik a szerverekkel?

A lefoglalt számítógépek merevlemezei szinte elképzelhetetlen kapacitást képviselnek, amit igazságügyi szakértők seregei vizsgálnak majd valószínűleg évekig. Ezekre a gépekre a tulajdonosaik keresztet vethetnek, hiszen a magyar joggyakorlatban sztenderd az évekig elhúzódó bírósági eljárás, ez idő alatt pedig bizonyítékként porosodnak majd valamelyik raktárban. Ez valószínűleg vonatkozik majd azokra a szerverekre is, amin az égvilágon semmil illegális tartalom nem volt.

A naplófájlok elemzése, a tartalmak végigbogarászása már 2000. előtt is hónapokat vett igénybe - pedig akkor még a legnagyobb merevlemezek is alig néhány gigásak voltak - a mostani számokkal pedig jósolhatatlan, hogy mennyi ideig fog tartani a vizsgálat az igazságügyi szakértőknek. Várható az is, hogy a legális, de lefoglalt szerverek tulajdonosai forgalomkiesés és egyéb üzleti hátrányok okán komoly pereket indítanak majd a hatóságok ellen. Ezt a helyzetet körülbelül úgy lehet elképzelni, mintha az utcai tüntetéseken felvonuló, a békés tömegben megbújó erőszakos elemek miatt válogatás nélkül megvernének mindenkit, aki a környéken van. Talán volt is ilyenre példa.

Mi történik a wareztársadalommal?

Gyakorlatilag semmi. Az Oink! példájából is látszik, hogy a fájlcsere olyan erőssé vált, hogy semmilyen módon nem lehet elfojtani, maximum rövid időre megzavarni, lelassítani. A közösség kiköp magából újabb párszáz embert, aki ugyanúgy beásnak ugyanolyan szervereket - talán az eredmény az lesz, hogy a téma egyre nagyobb publicitása miatt egyre többen szereznek tudomást a lehetőségekről és a jövőben azok is torrentről töltik majd a filmeket, akik eddig a tévét bámulták.

A külföldi példákat szemlélve várható, hogy a következő hetekben lesz némi félelem és reszketés a Victor Hugóban, kicsit óvatosabb lesz mindenki. A BSA, ProART, ASVA és a MAHASZ diadalittas közleményekben egymás vállát veregetik majd, amiket a tévék, rádiók kritika nélkül át fognak venni. Közben viszont íródnak majd az újabb oldalak kódjai, épülgetnek az új szerverbirodalmak, és az eddig másodlagos helyek fő terjesztőközpontokká lépnek elő.

Az internet annyira jól sikerült találmány, hogy a támadó önmaga kardjába dől. (Az ARPANET-et azért hozták létre, hogy ha lebombázzák az USA keleti partját, akkor a nyugati parti szerverek kimaradás nélkül átvegyék a szerepet és ne legyen probléma.) A világháló szabadsága miatt a szolgáltatók hiába tiltanak le portokat, hiába korlátoznak adatcsomag-típusokat, a rendőrség hiába foglal le szervereket, nem lesz semmi értelme. Az online közösségi ember (aki tavalyi Time magazin szerint az Év embere) annyira találékony és annyira öntudatos, hogy nem hagyja átverni magát. Ha van könnyebb, okosabb megoldás, akkor azt választja. Ki kell találni egy még könnyebbet és még okosabbat, más lehetőség nincs.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások