Call of Duty 4: Modern Warfare

Call of Duty 4: Modern Warfare

2007. december 14. 21:09, Péntek
A küldetések során találkozhatunk majd egészen nagy nyitott terekkel, de szűk folyosókkal, épületekkel is egyaránt, így a kampány egy teljes kiképzést nyújt a játékban használható stratégiákról, hogy mire online versengésre szánja el magát valaki, addigra felkészült legyen.

A helyszínek részletesen kidolgozottak, s habár sokszor érződik az irányított linearitás, mégis élményszerű minden egyes rész. Nagy szerepet játszik az időjárás, ami azon túl, hogy feledhetetlen hangulatot ad a játéknak, a látási viszonyokat is befolyásolja például. Az épületek, növényzet és egyéb tereptárgyak végig átgondoltak, jól szerkesztettek, már ami az egy jó kis csetepatéhoz való alkalmasságot illeti. Az előrehaladás során a legfontosabb mindig a fedezékek kiszúrása lesz, s habár az ellenfelek szkript alapokon működnek (ha beérünk egy bizonyos zónába, akkor tűnnek fel épp), mégis akár több féle stratégiát is választhatunk az újabb pontokig való eljutáshoz. A nyugisabb harcosok ahol mód van rá, ott a háttérből egy sniper puskával segédkezhetnek a csapatnak, míg a vértől csöpögő szájúak a nehézfegyverekkel darálhatják az ellenséget szemtől-szembe, miközben gránátokkal szórják a kanyar utáni részt.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Útközben személyes fegyverraktárunk két lőfegyverre korlátozódik, ami indulásként többnyire egy géppuska variációból és egy pisztolyból/spéci fegyverből áll attól függően, hogy mi a küldetés célja. Ezeket persze menet közben vidáman lehet cserélgetni, bármelyik ellenségtől el tudjuk venni használt fegyverét, legyen az bármi. Persze használni is tudjuk. A fegyverekkel simán lőve csípőből tüzelünk, ami nem nagy meglepetésként pontatlan, míg a vállunkhoz tartva a fegyvert a célkereszten át bámulva lőhetünk pontosakat. A távcsöves fegyverek használatakor pár másodperce vissza lehet tartani a lélegzetet, ami még stabilabb kezeket jelent majd, viszont például gyors futás közben nem nagyon lehet lőni.

A játék számos nagyon ötletes újítást és funkciót hozott magával, ami életszerűvé teszi és feldobja az egész történetet. Kocsi mellé például nem mindig érdemes rejtőzni, mert pár tárat beleürítve az ellenfél simán ránk robbanthatja (amit pedig a Myth Busters megcáfolt). Ha pedig gránátot kapunk akkor három lehetőséggel állunk szemben. Az első, hogy pont alattunk robban, ilyenkor azonnal meghalunk és az utolsó mentéstől darálhatunk tovább. Ha kicsit távolabb esik, akkor sípolni kezd a fülünk, megszédülünk picit, illetve ha flashbomb volt, akkor elvakulunk egy kis időre. Persze az események közben pörögnek tovább, tehát egy villanás után lehet nem térünk magunkhoz már. A harmadik lehetőség pedig, hogy megfogjuk és visszadobjuk a feladónak vagy bárki másnak. Ezzel vigyázni kell, mert ha nem dobjuk el időben vagy mondjuk beleakad az ajtófélfába, akkor nagyon megszívattuk magunkat.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

A fegyverarzenál egyébként 9 kategóriából válogat, mégpedig pisztoly (4), shotgun (2), géppisztoly (6), rohampuska (7), könnyű gépfegyver (3), távcsöves puska (6), rakétavető (3), gránát (4) és egyebek (2), amibe a C4 és a kés tartozik. Az előforduló modellek gyakorlatilag lefedik az aktuális háborús arzenált teljesen amennyiben a játékban szereplő országok seregeire korlátozzuk a dolgot. Minden fegyver szépen meg van rajzolva, viszonylag hihetően működnek, ami a pontosságot, okozott sebzést és gyorsaságot illeti.

Amit egyébként minden játékos tudni fog, mert a tréningben elhangzik: gyorsabb előrántani a pisztolyt, mint újratölteni a gépfegyvert. És ez valóban igaz. Egy komolyabb tűzpárbajban ha kifogyott a tár, akkor azonnal át kell váltani pisztolyra, hisz szinte abban a másodpercben már lehet is tovább tüzelni, egy kedves szívlövés pedig bárkit megállít. Ha közelharcra kerül a sor, akkor a puskatus mellett a szintén gyorsan előrántható kés lesz nagy segítség, aminek külön gombja van a kiosztásban. A sarkon hirtelen feltűnő meglepi ellenséget ezzel lehet a legelegánsabban kiiktatni.

Mivel a játék kampány része is csapat alapú, csak a gép mozgatja a többieket, ezért fontos, hogy mennyire okosan teszi ezt. Az első néhány pályán még azt lehet mondani, hogy akár nélkülünk is elboldogulnának, ami nyilván egy kis szoktatás. Viszont azon túl, hogy álldogálnak és össze vissza lövöldöznek, valóban csinálnak is valamit. Elbújnak, fedezéket keresnek, kiabálnak, jelzik ha valami gond van, és hatékonyan le is szedik az ellenfelet ha tehetik. Igaz egy komolyabb beltéri csatában hullanak a haverok, mint a legyek, főleg akkor ha mi lövünk agyon párat belőlük, amit nem olyan nehéz kivitelezni. A hangutasítások és státusriportok egyébként életet menthetnek, legalábbis a miénket, amennyiben odafigyelünk rá, hogy az osztag vezetője mit kér éppen, de a multiban játszóknak ez egyébként is egyértelmű.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

A többjátékos módról lehetne egész litániákat zengeni, de elégedjünk meg egy tömör összefoglalóval. Nem titok, hogy a játékot nem a kampány miatt készítették el és nem is amiatt érdemes megvenni. Sőt amiatt nem érdemes. Az igazi móka a többjátékos gyilok. Konzolon 16-an, PC-n 32-en lehet egyszerre tolni a 16 rendelkezésre álló pálya bármelyikén. Ezek közül több olyan van, ami egyébként küldetés pálya is, de ugye ott sem éppen az NPC-k monológjai voltak fókuszban, hanem inkább egy AI-vel kisegített multi játék bemutatóra hasonlít némelyik.

Multiban 5 féle szerep közül lehet választani, mint: Assault, Special Ops, Light Machine Gunner, Demolitions és Sniper. Később pedig ki lehet érdemelni egyedi kasztot, amibe mindenki kedvére válogathat fegyvert, de nem árt tisztában lenni minden lehetőséggel, hiszen a pályák is változatosak és némelyiken érdemes távcsöves vadásszal előjönni, mert tágas és nyitott, de vannak szűk, beltéri pályák is szép számmal, ahol a daráló típusoknak van nagyobb keletje. Plusz izgalmat vihet a játékba, hogy bizonyos kombók teljesítésével be lehet hívni külső segítségeket, mint légi csapás, felderítő drónok, harci helikopter, melyek komolyan fel tudják forgatni a kialakult állásokat. Az nem kérdéses, hogy a következő 1-2 évben biztosan a CoD4 forrósítja majd fel az FPS rajongók gépeit, sőt az sem, hogy a Crysis-szal ellentétben ezen a játékon minden ízében érződik a multira kihegyezettség. Nyerő cucc.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások