Amerika építi Kína megfigyelőhálózatait

Amerika építi Kína megfigyelőhálózatait

2007. december 31. 10:42, Hétfő
Kína egy olmpia megrendezésére és számos más nemzetközi eseményre készül, emiatt a világ legátfogóbb megfigyelőhálózatát építi ki. A tervezést és megvalósítást amerikai vállalatok végzik.

Emberi jogi szervezetek szerint a beszerzések engedélyezése megsérti a Kongresszus szankcióinak szellemét, melyeket még a Tiananmen téri vérengzést követően hoztak. Ezzel szemben az amerikai kereskedelmi minisztérium szerint a Honeywell, a General Electric, a United Technologies és az IBM által kötött üzletek nem ütköznek semmilyen jogszabályba. Mivel a megfigyelő eszközöket növekvő mértékben gyártják Kínában, az exportkorlátozások irrelevánsak, azonban az amerikai biztonsági technológiák kivitelét nem engedélyezi a törvény.

Az olimpiákra rengeteg sportoló és néző utazik a világ minden tájáról, ezért az összes rendező ország meg szokta erősíteni biztonsági rendszereit. Ez különösen igaz ma, a terrorizmus erősődésenek időszakában, így senki nem vitathatja, hogy a high-tech ellenőrzőrendszerek beszerzése fontos része Kína felkészülésének az augusztus 8. és 24. között megrendezendő nyári játékokra. Azonban félő, hogy mivel a rendezés jogát az 1980-as, Szovjetunióban rendezett olimpia óta a leginkább tekintélyelvű kormányzat kapta meg, a sporteseményt követően a rendszereket nem a bűnözők, hanem saját ellenzéke megfigyelésére fogják felhasználni.

"Nem ismerek olyan információgyűjtő hivatalt, mely ha új játékszert kap, azt ne használná" - nyilatkozta a New York Times-nak Steve Vickers, a hong-kongi rendőrség korábbi tisztje. Ezt támasztja alá az is, hogy a kínai belügyminisztérium lapjában megjelent egy lista az új kamerák installálásának helyéről, és ezek között vallási helyek és internetkávézók is szerepelnek.


Az ország az olimpiára való felkészülés jegyében "biztonságos város" programokat indított, melynek keretében 600 települést szerelnek fel megfigyelő kamera hálózatokkal. A kínai minisztérium lapja szerint a városok mérete és helye alapján eltérő mennyiségű eszközt fognak telepíteni: a metropoliszokban, mint Peking vagy Shanghaj 250-300 ezret(!), a kisebb helyeken 1-5000-et. Összehasonlításképp a New York-i rendőrség jelenleg egy 3000 kamerából álló hálózatot akar összehozni Manhattan megfigyelésére. Londonban jelenleg félmillió kamera van, azonban ebben benne vannak a bankokban, áruházakban és egyéb kereskedelmi intézményekben elhelyezett egységek is, és a hatóságok csupán néhány száz darabos, egymástól elszeparált hálózatokat kontrollálnak.

Persze még Kínában sincs elengendő ember a rengeteg videókamera adásának kiértékelésére, így a hatóságok külföldről vesznek automatikus elemző-szoftvereket. Az amerikai cégek nem szívesen nyilatkoznak a kínai hatóságokkal bonyolított tranzakcióikról, csupán annyit közölnek, hogy minden szükséges dolgot megtesznek, hogy megfeleljenek a törvényi előírásoknak. Éppen ezért nem könnyű konkrétumokhoz jutni, azonban az ágazat legfontosabb szervezete, a Security Industry Association által szervezett vásár kapcsán több dolog napvilágra került. A Honeywell már megkezdte a rendőrség felszerelését számítógépes monitorozó rendszerekkel, melyek Peking egyik legsűrűbben lakott területén lévő kamerák adatait értékelik ki. Jóval nagyobb üzletet bonyolítottak le a 2010-es Shanghajban rendezendő Világkiállítás kapcsán, de féltucat további tartományba is szállítanak eszközöket.

A General Electric a VisioWave rendszert adta el, mely a biztonsági embereknek több ezer videókamera kezelését teszi egyszerűvé, ezzel együtt riadóztat is gyorsan mozgó objektumok esetén, mint például a futó embereknél. Az IBM hasonló rendszere (Smart Surveillance System) az embereket katalógizálja és figyeli viselkedésüket. A United Technologies Dél-Kína legnagyobb metropoliszába, Guangzhouba küldött mérnököket, akiknek feladata egy 2000 kamerából álló hálózat beállítása, mely egy az egész várost átfogó, 250 000 eszközből álló rendszer első lépcsőfoka. Ennek kiépítésére jelenleg is pályáznak, és a kormány célja, hogy még a 2010-es Ázsiai Játékok előtt kész legyen.


Kritikusok szerint ezek a programok ha betű szerint meg is felelnek az amerikai rendelkezéseknek, megsértik azok szellemét. A jogszbályok szerint tilos a törvények végrehajtását segítő berendezéseket, mint például ujjlenyomatellenőrző eszközöket exportálni, azonban a videórendszerek engedélyezettek, amennyiben "ipari vagy civil behatolás elleni, közlekedési vagy ipari ellenőrző vagy számláló rendszerről" van szó. A Kereskedelmi Minisztérium anonimitást kérő hivatalnoka szerint áttekintik az exportálásra nem engedélyezett áruk listáját, melyek között a Kínába szánt bűnügyi felszerelések gyorsított felülvizsgálaton esnek át.

Az idei biztonsági felszerelések vásárát Shenzhenben tartották, Kína biztonsági iparának fővárosában. A világ minden tájáról megjelent vállalatok versengenek a szaftos kormányzati megrendelésekért. Ha az amerikai cégek nem adnak el biztonsági rendszereket, Kína saját erőből is meg tudja oldani a dolgot: a shenzeni konferencián megjelent 1000 kiállítóból 800 hazai volt. Agresszíven nyomulnak, és stílusuk is eltérő: míg az amerikaiak öltönyben és nyakkendőben kötöttek üzleteket, addig a kínai cégek standjainál fekete bőrcsizmában és aprócska szoknyában lévő fiatal nők hada vonzotta a tekinteteket.

Vickers szerint Kína az olimpia után jelentősen megerősödött biztonsági kapacitásokkal fog rendelkezni. "Egyértelműen a legjobb cuccokat szerzik be. Egyrészt, a pénz beszél, másrészt - bármilyenek is legyenek a diplomáciai tényezők, Amerika támogatni fogja a játékokat."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások