Egy laptop egy gyerek - Európában is

Egy laptop egy gyerek - Európában is

2008. január 7. 10:23, Hétfő
Úgy tűnik az észak-amerikai sikereken felbuzdulva Európa is érdeklődik a "Minden gyereknek egy laptop" projekt XO gépei iránt, így a jótékony akció hamarosan a mi kontinensünkön is beindulhat.

Walter Bender, az OLPC elnöke egy interjújában arról beszélt, hogy lehetséges, hogy a program átszeli az óceánt és Európában is útnak indulhat majd. Az akció lényege, hogy a tehetősebb országok lakói az olcsó készülék árának kétszeresét fizetik ki, azaz két darabot vásárolnak meg, melyből egyet megkapnak, egyet pedig egy rászoruló ország szegény gyermekének jut teljesen ingyen. Az Egyesült Államokban és Kanadában az XO laptopokért 400 dollárt fizetnek a vevők az egyébként 188 dolláros készülékért, így a gyártási költségek mellett elméletileg a szállítás és a szervezés költsége is teljesen megoldott lehet.

Európa részére egyelőre viszont még nem nyitott a történet, aminek az oka viszont már csupán csak annyi, hogy néhány engedélyeztetési eljárás hátra van és csak azt követően lehetne értékesíteni a számítógépeket az EU-n belül is. "Még nem fejeztünk be minden folyamatot, így ez még nem működhet Európában" - mondta Bender, de a szavaiból kivehető, hogy a szándék komoly és az adminisztratív eljárásokat követően elméletileg semmi akadálya nem lesz a bekapcsolódásnak, igaz a hivatalos válasz jelenleg "Lehet, hogy lesz, lehet hogy nem lesz."


Az OLPC "adj egyet, kapj egyet" programja sok-sok amerikait mozgatott meg az eredeti célok elérése érdekében, hogy az elmaradott országok gyermekei is számítógéphez jussanak, sőt sokan csatlakoztak szoftver vagy egyéb támogatással is. Annak ellenére, hogy az Intel kiugrott ebből a játékból, a közösség, a társadalom igent mondott rá, így jelenleg már 50 ezer darab gépet sikerült Észak-Amerikában eladni (tehát ugyanennyi szegény gyerek jutott géphez Afrikában), sőt a kereslet olyan hirtelen nőtt meg, hogy nem is tudták az igényeket azonnal kielégíteni.

Az induláskor kitűzött 150 ezres cél viszont még messze van, talán ehhez hozzáadhat Európa. Persze nálunk érdemes lenne elgondolkodni azon is, hogy a kontinensen belül is vannak olyan elmaradott térségek, ahol szükség lenne az adományokra. Mivel konkrétumok messze nincsenek az itteni verzióról, ezért arról sem eshetett még szó, hogy egy brit, angol vagy bármilyen országbeli vevő ugyanúgy afrikai gyerekeken segít vagy éppen lokalizálva a programot mondjuk egy török, albán vagy szerb csemetét látna el laptoppal.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások