Egyesült Államok: illeték a videojátékok után?

Egyesült Államok: illeték a videojátékok után?

2008. január 30. 21:04, Szerda
Több politikus is azt szeretné, hogy ha a jövőben valamilyen plusz adó terhelné az elektronikus készülékeket és a videojátékokat.


Jon Erpenbach
A tervek szerint az illeték az adott eszközök és programok árának egy százalékát tenné ki. Az alapötlet még tavaly év végéről Jon Erpenbachtól, a wisconsini szenátus demokrata képviselőjétől származik, aki egy törvényjavaslatban kezdeményezte az új adó bevezetését. Erpenbach a befolyó összegből a szövetségi állam büntetés-végrehajtási rendszerét korszerűsítené.

Wisconsinban minden évben kereken 30 000 fiatalkorú elkövetőt ítélnek börtönre, pedig 98 százalékuk csupán kisebb szabálysértést követett el. Mivel külön ifjúsági börtönök fenntartása vagy nevelőprogramok indítása a helyi vezetők szerint túl költséges lenne, ezért jelenleg akár a 17 éves elkövetők is a felnőttek börtönébe kerülnek, még akkor is, hogy ha nem erőszakos bűncselekményt követtek el. Erpenbach az új büntetés-végrehajtási intézmények építési és működtetési költségeit, valamint a nevelőprogramok indítását finanszírozná a videojátékokat és az elektronikus készülékeket terhelő új illetékből.

Az ötlet azonban nem aratott nagy tetszést, egyaránt ellenzik nem csak a civil szervezetek és a játékipar képviselői, hanem a politikusok is. Steve Nass, az amerikai képviselőház republikánus tagja például azt kérdezte Erpenbachtól, hogy mi közük van a videojátékoknak a fiatalkorú bűnözőkhöz? Michael Gallagher, az ESA szakmai szövetség elnöke szintén az illeték ellen foglalt állást, mert szerinte a bevezetése miatt csökkennének a wisconsini számítógép- és játékeladások. Ráadásul tavaly az Egyesült Államokban a számítógépes játékok vásárlóinak 92, és a konzolok vásárlóinak 80 százaléka 18 éves vagy annál idősebb volt. Gallagher szerint éppen emiatt nem segítene a fiatalokon az új adó.

Az ötlet egyébként nem csak ebben az államban merült fel. Jelenleg Új-Mexikóban tervezik, hogy egyszázalékos adóval sújtanák a televíziókat, a videojátékokat és a kiegészítőket. Egy 12 környezetvédelmi szervezetet tömörítő szövetség a befolyó összegből finanszírozná a "Leave No Child Inside" nevű programot, amelynek célja a túlsúlyos fiatalok mozgásra ösztönzése. "Úgy véljük, hogy a felhasználók ebből az illetékből gyakorlatilag semmit sem éreznének meg, ráadásul egyet fognak érteni vele, ha elmagyarázzuk, mire is megy a pénz" - mondta Michael Casaus, a Sierra Club ifjúságügyi megbízottja. A Sierra Club kezdeményezését már 40 amerikai szervezet támogatja, a befolyó összeg éves szinten elérheti a 4 millió dollárt. Mivel Gail Chasey helyi demokrata politikus már be is nyújtotta az illeték bevetéséről szóló törvénytervezetét, így most már az új-mexikói törvényhozáson van a sor, hogy döntsön a kérdésben.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások