Ausztriában is éles vita a megfigyelési államról

Ausztriában is éles vita a megfigyelési államról

2008. február 1. 13:36, Péntek
Egyre többen tiltakoznak nyugati szomszédunknál a különböző ellenőrzések ellen. Az emberek nem akarnak üvegpolgárok lenni.

"Ez a vita még nincs lezárva. Az üvegpolgár kérdés még nem dőlt el. Európában mindig konfliktus volt a rendőrállam és a jogállam között. Úgy tűnik, hogy az embereknek újra ki kell harcolniuk a jogaikat. Azok, akik a megfigyelési állam mellett érvelnek, egy radikális kisebbség. Jól mutatja ezt, hogy változnak az idők. Egyre többen figyelnek oda ezekre a kérdésekre. Ha tíz éve indítottunk volna egy online petíciót, azt jó, ha 500-an írták volna alá. Ezzel szemben a www.ueberwachungsstaat.at honlapon lévő petíciót eddig már 21000-en támogatták. Így megkezdjük az aláírásgyűjtést az utcán is" - szögezte le Peter Pilz, az osztrák Zöldek biztonsági ügyekben illetékes szóvivője.

Az egyre több területet érintő ellenőrzésekről és megfigyelésekről már az osztrák kormányban is komoly vita van. Maria Berger osztrák igazságügyi miniszter ugyanis azt szeretné, hogy ha ezek az akciók minden esetben kizárólag bírói jóváhagyás után kezdődhetnének meg és a tárolt adatokhoz is csak ilyen módon férhetnének hozzá. Az osztrák belügyminiszter, Günther Platter viszont amellett érvel, hogy az információkhoz minden igazságügyi szerv férjen hozzá, bírói engedély nélkül is.

"Még soha nem hallottam ekkora hülyeséget. Senkinek sincs fogalma arról, hogy a rendőrségi kémprogramok valójában milyen célokat szolgálnak majd. Az ilyen szoftverek alkalmazása csak és kizárólag a biztonsági hibák kihasználásával lehetséges. Ezekről a hibákról a feketepiacon lehet információkat szerezni. Az osztrák belügyminisztérium is ott fog alkudozni a feketepiacon az orosz maffia és az al-Kaida mellett? Ez nem csak abszurdnak hangzik, hanem abszurd is" - tért ki Peter Pilz az online házkutatások ügyére.

A szakember kitért arra is, hogy tavaly december közepe óta Ausztriában bírói engedély nélkül is lenyomozhatók a mobiltelefonok. Az Osztrák Adatvédelmi Tanács ugyanis megszavazta, hogy a mobil készülékek helyzetmeghatározásához szükséges információkat a mobil szolgáltatók kötelesek kiadni, akár bírói engedély nélkül is. A tanács ugyanakkor kikötötte, hogy erre kizárólag vészhelyzetekben, vagyis lavinaomlások és balesetek utáni mentések esetében kerülhet sor, bűncselekmények felgöngyölítésére folytatott nyomozások során nem. A Zöldek által indított petícióhoz eddig számos közéleti személyiség is csatlakozott, többek között Gerald Futschek professzor, az Osztrák Számítógép Társaság elnöke; Hannes Werthner professzor, a Bécsi Műszaki Egyetem Szoftvertechnológiai és Interaktív Rendszerek Intézetének munkatársa, valamint Barbara Helige bírónő.

A Zöldek nem csak azt kifogásolják, hogy a megfigyelések sértik az alapvető emberi jogokat, de azt is, hogy eurómilliókba kerülnek és hogy a tervek alapján a törvényi ellenőrzést gyakorló szervezetek és személyek, például a bírók, a szolgáltatók és az osztrák parlament jogai is csorbulnának.

Mint ismeretes, tegnap Németországban indított minden eddiginél élesebb támadást a légiutasok adatainak tárolása kapcsán Wolfgang Schäuble belügyminiszter ellen kollégája, Brigitte Zypries igazságügyi miniszter. A politikus komoly alkotmányossági aggályainak adott hangot a kérdésben és közölte, hogy szerinte a légiutasok adatainak megőrzése csak egy újabb lépés a "megfigyelési" állam megvalósítása felé.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások