Kémkedés minimális ráfordítással

Kémkedés minimális ráfordítással

2008. február 16. 11:29, Szombat
Saar-vidéki kutatók olyan új rendszert fejlesztettek ki, amely képes akár a célszemély szemüvegéről is felismerni az illető által éppen látott információkat.

A Saar-vidéki Egyetem munkatársai szerint így anélkül, hogy valaki észrevenné, akár több méter távolságból is megszerezhetők a képernyőn feltűnő adatok. A rendszer egy átlagos digitális kamerából, egy 300-400 euró értékű távcsőből és egy egyszerű képszerkesztő programból épül fel.

"A használt eszközöknek köszönhetően sikerült kiolvasnunk a teás és kávéscsészéken, valamint a szemüvegeken tükröződő tartalmakat. Tíz méter távolságból, 10-es és 12-es betűméretű teljes dokumentumokat tudtunk elolvasni és rekonstruálni" - jelentette ki Michael Backes, a Saar-vidéki Egyetem Információsbiztonsági és Kriptográfiai Tanszékének vezetője, a projekt irányítója. "Az alapötlet egy móka során jött elő. Kíváncsiak voltunk arra, hogy mindez a valóságban is működik-e, valamint, hogy mennyire pontosan tudnánk visszaadni a tükröződések segítségével a valaki által éppen olvasott információkat. Az eredményen teljesen meglepődtünk.



A módszer az LCD-kijelzők optikai kisugárzására épít és minden olyan esetben alkalmazható, amikor az adott személy közelében található egy üveg, egy kanál, egy teás vagy kávéscsésze, de az is elég, ha az illető szemüveges. Az utóbbi esetben a legegyszerűbb az információszerzés, akkor ugyanis annyira jó képet kapunk, hogy a szövegeket szoftveres segítség nélkül, szabad szemmel is el tudjuk olvasni. A visszatükröződő információkat minden esetben digitálisan rögzítjük, majd egy képszerkesztő program segítségével feldolgozzuk. Többnyire elég, ha az elmosódott részeket korrigáljuk, a tükröződést megfordítjuk és máris elolvashatjuk a szöveget vagy dokumentumot.

Az egész felszerelés 1000-1500 euróba kerül és az alkotóelemeit gyakorlatilag bárki beszerezheti. Fontos azonban megjegyezni, hogy amennyiben például jobb távcsövet vásárolunk, akkor a felismerési távolság akár 20 méterre vagy tovább növelhető" - tette hozzá Michael Backes.



A szakember elmondta, hogy ugyan a tükröződő felületű tárgyak eltávolítása megoldást jelenthet, de a módszer működik az emberi szem esetében is. Ez azonban már bonyolultabb eljárás, lévén az emberi szem felülete a többi tárgyénál kisebb, másrészt elliptikus. Ezenkívül a szem mozgásai, a pislogások stb. jelentősen megnehezíthetik vagy akár lehetetlenné tehetik a zökkenőmentes felvételt. De Backes szerint egy jó szoftverrel ez a probléma is megoldható. Ráadásul az ő csoportjának - igaz csupán fél méter távolságból -, de sikerült már a szemen tükröződő információkat rögzítenie.

A kutató és kollégái most egy olyan megoldáson dolgoznak, amely képes a képernyőkről a fehér falakra tükröződő információk felismerésére, rögzítésére és feldolgozására. Ez jelenleg még nehéz feladat, azonban a megoldása korántsem lehetetlen.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások