Online Flash játékok - a mindennapi addikciót add meg nekünk ma!

Online Flash játékok - a mindennapi addikciót add meg nekünk ma!

2008. február 16. 12:43, Szombat
Tower Defense
Számomra a nagy kedvenc kategória, mely a jó öreg Starcraft/Warcraft játékok nyomán indult hódító útjára. A műfaj lényege, hogy egy fix területen ellenséges lények próbálnak meg átkelni, amit nekünk kell megakadályozni indirekt módon azzal, hogy különböző tornyokat építünk, melyek megölik őket. Pofonegyszerűnek tűnik, de a változatok száma végtelen. Többnyire ezekben a játékokban három alapvető dologgal operálnak a készítők. Az egyik maga a pálya. Léteznek fix labirintusos TD játékok, ahol a lények útvonalára nem tudunk építeni, így a nyomvonaluk előre meghatározott, illetve olyanok, melyeknél magunk építhetjük ki a labirintust kedvünk szerint.

A második szempont a tornyok lövedéke vs. a lények pajzsa összefüggés. Különböző lövedékek erősebben/gyengébben sebeznek egyes lényeket, létezik immunitás, és speciális hatások, mint lassítás, fagyasztás, területre ható sebzés. Illetve a harmadik fontos dolog az életek száma, a bázis életereje, stb. A cél természetesen minden esetben az utolsó pálya sikeres teljesítése. Erős taktikai érzéket és stratégiai gondolkodást igényel. A Desktop Tower Defense mellett mostanság sikeres a sok pályás, tényleg gondolkodtató Protector nevű darab.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Logikai
Aki a munkahelyén unatkozik, vagy a napi teendői nem mozgatják meg eléggé az agytekervényeket, azok számára ideális kínzás a logikai játékok kipróbálása. Többnyire az első néhány pálya iszonyatosan könnyű, hogy mindenki megértse, mi a játék célja, és hogyan kell kezelni, utána pedig sokszor megoldhatatlannak tűnő feladatokat állít elénk a készítő. Az egyszerű színösszekötögetős feladványoktól a teljes nyomozásig minden létezik már, az addikció ezekben a játékokban főleg nem a tematika függvénye, hanem a nehézségé. Mindenkit idegesít, ha nem tud megoldani egy feladatot, ezért újra és újra megpróbálja, hosszú ideig bámulja meredten a monitort, ahelyett, hogy később visszatérne hozzá újra, tiszta fejjel.

Akció/lövöldözős
Ma már a flash programozók tudása és az asztali gépek teljesítménye lehetővé teszi, hogy olyan lövöldözős játékok is könnyedén fussanak a böngésző alatt, ami 5-10 évvel ezelőtt még egy teljes értékű 10 ezer forintos játék lett volna. Akinek nem a grafika számít, hanem az élvezet, a kihívás, azok számára ma már egyszerűbb megoldás, ha nem a hiperszuper FPS játékok hardverigényeinek kielégítésére és a 8-15 ezer forintos játékokra gyűjtenek, hanem lekötik magukat minden nap egy vadi új flash játékkal. Korábban voltak próbálkozások, hogy a normál asztali játékokhoz teljesen hasonló verziók is készüljenek (pl.: Doom), de ma már a valós igények diktálnak és rövid, egyszerű pályák, könnyű irányítás és minimalista sztori jellemzi őket. Akinek hiányoznak a régi jó C64-es, korai PC-s, Amigás vagy Nintendós platform játékok, azoknak elérkezett a Kánaán.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Kaland és szerepjáték
Aki viszont nem az eszetlen klikkelgetésre vágyik, annak sem kell elkeserednie, hiszen számos kalandjáték bukkant fel az elmúlt években, melyek teljes értékű sztorit hoznak magukkal, kicsit gondolkodtatnak, lekötnek akár hosszabb időre is. A karakterek és történetek nem tudni hogyan, de sokszor profinak tűnő munkák és nem gondolnánk azt, hogy otthon unatkozó programozók kreálmányai. A számos nyomozós játék mellett a humoros darabok (és ezek kombinációi) is feltűnnek, illetve a régivágású szerepjátékosok számára egészen komoly RPG-k születtek. Grafikailag ugyan nem egy nagy durranás a legtöbb, de mégis online lehet játszani bárhonnan és bármikor.

Vívmányok az online játékban
Azt nem feltételezem senkiről, hogy sosem játszott még online játékkal, de az bizonyos, hogy nagyon sokan nem is gondolnák, hogy mi mindenre képesek ma már a fejlesztők. Az egyik alapkérdés, hogy vajon lehet-e folytatni legközelebb onnan, ahol abbahagytam. Hiszen elég idegesítő, ha éppen a főellenség előtt jön meg a főnök vagy akkor kell indulni, addigra készül el az ebéd és utána az egészet előröl kell kezdeni. Az olyan játékoknál, ahol több pálya van és nem egy rövid mintázat ismétlődik, ott kivétel nélkül lehet "menteni". Ez böngésző cookie (süti) alapon működik, ilyenkor a játék letesz egy fájlt a gépünkre, amibe beleírja, hogy hol jártunk, mit csináltunk. A regisztrációt igénylő oldalaknál éppenséggel lehetőség lenne szerver oldali mentésre is login név alapján, így bármely gépről újra lehetne folytatni a mókát.

A játékok egyik legnagyob nehézsége a nem-gamer emberek számára a kezelés és az egyébként alapvető célok felfogása. Ahogyan az FPS, RTS műfajokban egységesedett a kezelés, úgy a flash alapú játékok többsége is egyszerű, univerzális kezelőfelülettel bír. Minden esetben találunk egy magyarázatot, segítséget, instrukciókat, illetve többnyire lehetőség van a grafikai minőség és a hang/zene beállítások kezelésére is. Az alapvető WASD és a kurzornyilak mellett számos játék csak és kizárólag az egérre támaszkodik. A sima klikkelés mellett a kurzor mozgatása, formák "levegőbe rajzolása" is ugyanolyan parancs lehet, mint egy gomb lenyomása.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Akinek még ez is kevés, annak érdemes megismerkednie azzal a műfajjal, ami a webkamerát veszi igénybe és se egér, se billentyűzet nem kell a játékhoz, hanem egyszerűen a kezünkkel ütjük le az ellenfeleket. Ez elég kiforratlan megoldás, ráadásul gyorsan le lehet bukni munkahelyen, ha ilyenekkel ütjük el az időt, sőt a készítők hangsúlyozzák, hogy a balesetekért, összetört tárgyakért felelősséget nem vállalnak.

Végül érdemes megemlíteni, hogy a grafika ugyan tényleg nem minden, de sokan örülnek annak, ha nem béna pixelek csúszkálnak össze-vissza, hanem igényes animációk kényeztetik a játékos szemet. Általában a nagyon jó ötletekhez nem párosul nagyon jó grafika is, hiszen az egyedi újdonságok általában nem egy profi napi 8 órás flash játék programozó szüleményei, hanem lelkes, de nem túl gyakorlott amatőröké. Vannak viszont komoly meglepetések. Ügyes rajzolók, ügyes montírozók és animátorok tízezrei bóklászhatnak a világban. A Fancy Pants nevű mászkálós játékban feltűnő animáció például simán ráver a pár évvel ezelőtti PC játékokra.

Akinek kedve támadt a pihentető játszadozáshoz, annak örömhír lehet, hogy a fent említett Kongregate egész komoly magyar közösséget számlál, ráadásul a FaceBook-kal is egészen jól együttműködik/kommunikál, aki viszont lusta magának keresni játékokat, annak elég felvennie a napi listába a Közveszélyes Munkakerülő blogot, ahol naponta tűnnek fel a legújabb alkotások.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások