Jook: MP3-lejátszóból rádióállomás

Jook: MP3-lejátszóból rádióállomás

2008. február 18. 18:09, Hétfő
Egy új amerikai találmánynak köszönhetően bárki kis hatótávolságú rádióadóvá alakíthatja át kedvenc hordozható zenelejátszóját.

A Jook lényege, hogy a megoldás segítségével egy közösségi hálózat hozható létre. Mindenki olyan műsort adhat, amilyet szeret és pont a sokszínűség miatt valószínűleg minden hallgató megtalálhatja a neki tetsző zenéket. A Jook alapja egy 2,4 GHz-es frekvenciatartományban sugározó adó, ezt egészíti ki egy átviteli protokoll, egy internetes platform, valamint számos adapter. Ahhoz, hogy valaki sugározhassa a kedvenc zeneszámait vagy hogy foghassa az adást, csupán egy adapterrel és szintén egy MP3-lejátszóval kell rendelkeznie. Az egyetlen problémát az jelenti, hogy az adapter hatótávolsága legfeljebb tíz méter. A weboldal segítségével a Jook tagjai online is kapcsolatot tarthatnak, ismerkedhetnek, kicserélhetik a tapasztalataikat vagy megoszthatják a gondolataikat egymással.

A Jook a fejlesztő Min-Liang Tan szerint nem más, mint egy hangos Facebook, egy olyan Web 2.5-ös projekt, amelynek célja, hogy az internet elhagyja a digitális teret, az online világot és az emberek mindennapos életének a részévé váljon, legyenek éppen a metrón vagy az utcán. Az alig tíz dollárba kerülő megoldás előnye, hogy chipként egyaránt integrálható az új zenelejátszó készülékekbe, míg a régi modellek tulajdonosai használhatják az adaptert.


A felhasználók három üzemmód közül választhatnak. A "Me" módban csak az adott személy hallja a dalokat. Az "Us" módban az MP3-lejátszó egy miniatűr adóként működik - ilyenkor egy kis kijelző piros színnel mutatja, hogy az adott készülék adásban van. A zeneszámok hallgatásakor pedig az eszköz U-módba kapcsol át és a képernyő ekkor zöld színre vált át. A zeneszámokat az adó nem továbbítja a többi készüléknek, vagyis azok elvileg nem menthetők le, azonban minden hallgatónak lehetősége van megjelölni a neki tetsző nótákat, amelyeket később megvásárolhat egy online zenei boltban. A rádiót üzemeltető ugyanakkor pontos képet kaphat arról, hogy hányan hallgatják műsorát.

Min-Liang Tan jelenleg egy Facebook-widgeten dolgozik és tagja akar lenni az Opensocial nevű Google-platformnak is. A szakember úgy véli, a Jook kitűnő lehetőség lehet arra, hogy a zenekarok bemutassák legújabb dalaikat és a visszajelzések alapján pontos képet kaphatnának arról, milyen az adott mű fogadtatása. A Jook és a készítői a tervek szerint az idei CeBIT-en mutatkoznak be, az első modelleket pedig Tan még karácsony előtt piacra akarja dobni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások