2008. március 7. 09:09, Péntek
Az európai uniós tagországok távközlési hatóságait magában foglaló csoport szeretné elkerülni, hogy a több országot érintő mobiltelefonos beszélgetések (roaming) díjainak csökkentéséhez hasonlóan uniós szintű szabályozást hozzanak létre a mobiltelefonos adatátvitellel (adatroaming) kapcsolatban - jelentette be a csoportot idén vezető Pataki Dániel, a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) elnöke csütörtökön.
A magyar szakember brüsszeli előadásában a csoporton belül kialakított legfrissebb álláspontokról adott tájékoztatást.
Tavaly ősz eleje óta a mobiltelefonos barangolási díjak (roaming) jelentős csökkenését hozta az erről szóló európai uniós rendelet. Az Európai Bizottság azóta - egyebek között magyar javaslatra - vizsgálja az adatátvitel (SMS, MMS, internet) piacát is abból a szempontból, hogy nincs-e szükség ott is közvetlen uniós beavatkozásra, amely utóbbi a versenyszektorokban egyébként meglehetős ritkaságnak számít.
Pataki Dániel most úgy fogalmazott, hogy jó lenne, ha a szolgáltatók maguk érnék el a díjcsökkentést, de ha mégis szükség lesz brüsszeli szabályozásra, akkor figyelembe kell venni a hangroaming tapasztalatait. Ezek egyike szerinte, hogy nem csupán az árszint a fontos, hanem az úgynevezett számlázási egység is (például perc vagy adatátvitelnél bájt) - közös szabályozásnál az utóbbit is érdemes uniós szinten harmonizálni.
Az EU-ban jelenleg folyik a teljes távközlési szabályozás áttekintése. Pataki kifejtette, hogy a szabályozói csoport (ERG) "hangadó" kíván lenni a folyamatban, de emellett "eredményeket is fel kíván mutatni olyan szakmai témákban, amelyek előreviszik az uniós egységes piacot, és a fogyasztók számára is segítséget, előnyöket nyújtanak".
Az eredmények közé sorolta, hogy a csoport minapi találkozóján elfogadták azt a közös ajánlást, amely szerint az úgynevezett végződtetési díjak tekintetében egy országon belül nem lehet különbség sem a mobiltelefon-, sem a kábeles telefonok kategóriájában.
Magyarország ezt a feladatot már elvégezte, de most az ERG előírta európai szinten is - tette hozzá.
Elkötelezték magukat a hatóságok arra is, hogy felgyorsítják a díjak költségelemzését, és közös javaslatot tesznek az egységesen követendő költségmódszertanra.
Szót ejtett Pataki Dániel a fogyasztói tudatosságról is. Mint mondta, egy hatóságnak nemcsak az a célja, hogy a versenyen keresztül a fogyasztói érdekeket úgy érvényesítse, hogy nagyobb választék legyen és egyre csökkenjenek az árak, hanem szerepe van abban is, hogy a fogyasztóknak segítsen eligazodni a lehetőségek között: a mobilpiacon például több száz különféle csomag létezik. Magyarországon ez a feladata a NHH Tantusz honlapjának, amely a fogyasztói szokások alapján segít eligazodni a vezetékes- és mobiltarifák között, és bemutatja a külföldi mobiltelefon-használat költségeit.
Az uniós távközlési felülvizsgálat jegyében az elmúlt hetekben az Európai Parlamentben is több meghallgatást tartottak a kérdésekről. Az MTI kérdésére Pataki Dániel kifejtette: ezek azt tanúsították, hogy számos kérdés megfogalmazódott az Európai Bizottság azon javaslatával szemben, miszerint a brüsszeli EU-testület nemcsak a jelentős piaci erejű szolgáltatók
kiválasztásakor élhet vétójogával, hanem akkor is, amikor ezen szolgáltatókra kötelezettségeket rónak. Vitatják egyelőre azt az elképzelést is, hogy uniós szintű hatóságot kellene felállítani.
A következő hónapok kérdése, hogy létezik-e olyan intézményi modell, amely esetleg más formában, de megvalósítja a bizottság azon javaslatait, amelyekről egyetértés van - fogalmazott a magyar szakember.