Ultrahangos szenzorok buktathatják le a betörőket

Ultrahangos szenzorok buktathatják le a betörőket

2008. március 18. 17:47, Kedd
Hamarosan valósággá válhat a mondás, miszerint: minden lépését ellenőrizzük. Amerikai kutatók ugyanis egy olyan rendszert fejlesztettek ki, amely a lépések ultrahanggal mérhető zaját érzékeli.

"Számos program foglalkozott eddig az emberi járás automatikus felderítésével. A legtöbb esetben a szeizmikus megoldásokra támaszkodnak, ezek azonban drágák" - közölte James Sabatier, a Mississippi Egyetem Fizikai Akusztikai Nemzeti Központjának munkatársa. A szakember kollégáival egy olyan új eljárást dolgozott ki, amely olcsó, de hatékony mikrofonokon és az általuk rögzített ultrahangokon alapul. Minden emberi lépés egy 25 KHz-es jelnek felel meg, azonban az emberi fül csupán a 20 KHz-es hangokat hallja meg, ezért van szükség az ultrahangos készülékekre.

"Felszereltünk egy mikrofont, majd több mint száz ember haladt el mellette. Az elképzelés bevált. Jól megfigyelhető, hogy ha valaki fut, akkor a lába ugyan soha nem éri teljes mértékben a talajt, ugyanakkor folyamatosan mozgásban van. A mozgás során a talp egy része mindig a talajhoz ér. Így jön létre az ultrahang tartományban észlelhető zaj. Mindegy, hogy ki milyen környezetben (egy épületben vagy a szabadban), és hogyan fut vagy lép, a zaj mindig jelen van és kimutatható. Érdekes, hogy ha valaki szőnyegen fut, akkor sokkal erősebb az ultrahang, mert nagyobb a súrlódás okozta zaj. Amennyiben viszont valaki jégen futna, akkor az alig hallható, mivel szinte nem jön létre ultrahang" - mondta Alexander Ekimov, Sabatier egyik munkatársa.

A szakemberek megállapították, hogy az ultrahang-mikrofonok segítségével egy lépés akár 20 méter távolságról is megfigyelhető, még akkor is, ha a környezet egy hangos utca. A lépések zaja ugyanis jól elkülönül a többi zörejtől. A megoldás valakinek a mozgása alapján való azonosítására nem alkalmas, azonban más helyzetekben és területeken, például biztonsági rendszerek részeként kitűnően használható.

A szakemberek több felhasználási módra is gondoltak. Az első, hogy a szenzorokat a riasztókhoz kötik, így pontosan tudható, hogy ha egy betörő jár a lakásban. A legtöbb riasztó mozgásérzékelőkön alapul, azonban azokat bekapcsolhatja egy állat vagy vibráció is. Az ultrahangos felderítő rendszer viszont kizárólag az emberi lépéseket érzékeli. A másik megoldás a kamerás rendszerek kiegészítése. Egy épületben vagy egy nagyobb kiterjedésű objektumban, például egy repülőtéren a biztonsági őrök néha órákon át bámulják monitoraikon a kamerák képét. Az emberek elbambulhatnak, a kamerák meghibásodhatnak, de a szenzorok akkor is jelzik, ha valaki egy olyan területen van, ahol semmi keresnivalója.

Felmerült a rendszer használata az ortopédiában is. Az orvosok ennek segítségével könnyen és részletesen elemezhetnék a mozgássérült vagy a lábműtéten átesett betegek járását. De könnyebben lennének készíthetők futó- és sportcipők is, mindenki a mozgásához pontosan illő cipőt kaphatna.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások