2008. április 1. 09:56, Kedd
A személyi számítógépek mára igazi otthoni mindenes eszközzé avanzsáltak. Minden harmadik hazai háztartásban található asztali dvd-lejátszó, az otthonok negyedében pedig digitális fényképező.
Ahogy a technológia fejlődésével rohamosan növekedett az átlagember számára is rendelkezésre álló számítási kapacitás, a számítógépek úgy törtek be egyre újabb - korábban dedikált eszközök uralta - területekre a háztartásokban. Ma már korántsem ritka, hogy a régi videomagnó, lemezjátszó vagy akár DVD-felvevő feladatát a számítógépére bízza tulajdonosa, miközben a pc a hagyományos felhasználási területeken [szövegszerkesztés, internetezés stb.] is megőrizte vezető szerepét. A szinte korlátlan bővíthetőség, ami a pc filozófiájának kulcsát jelentette, tette lehetővé, hogy napjaink személyi számítógépei - amelyek a BellResearch adatai szerint már a magyarországi háztartások kétötödében megtalálhatók - újabb és újabb felhasználói rétegeket, területeket hódítsanak meg.
A BellResearch felmérésének adatai arról tanúskodnak, hogy a hazai otthonokban működő számítógépek kiépítettsége és paraméterei lehetővé teszik a korszerű szoftverek széles körének futtatását, azaz a sokrétű alkalmazhatóságot. A használatban lévő konfigurációkat jól jellemzi a tény, miszerint a gépek csak kevesebb, mint tizede gazdálkodik 256 megabájtnál kisebb memóriával, és a kétharmaduk nem idősebb 3 évesnél.
Az otthoni gépállomány csaknem háromnegyede rendelkezik az alapvető multimédiás képességekkel [optikai meghajtó, hangkártya és csatlakoztatott hangsugárzó eszköz], míg kétötödéhez mikrofon is csatlakozik. Így megfelelő internet-hozzáférés megléte esetén a számítógépek jelentős része alkalmas a népszerű voin-szolgáltatások [Skype, Gtalk stb.] igénybevételére. Az olyan "egzotikusabb" perifériák, mint a memóriakártya-olvasó vagy a bluetooth-csatoló elterjedtsége a Jelentés adatai szerint rendre 23, illetve 11 százalék.
A kutatás érdekes tanulsága, hogy LCD-monitor - noha már évek óta uralja az üzletek kínálatát, kiszorítva a hagyományos eszközöket - ma még mindössze a konfigurációk ötödének képezi részét. Ez arra utal, hogy a monitor, mivel lassabban avul el a pc-knél, több gépet is "kiszolgál". A rohamosan terjedő "digitális életmód" nyomait keresve korántsem csak a számítógépek és perifériák terén kutakodhatunk sikerrel. Az utóbbi évek slágertermékének számító dvd-lejátszók és digitális fényképezőgépek is szinte példa nélkül álló karriert futottak be. Minden harmadik lakásban találhatunk asztali dvd-lejátszót, míg minden negyedikben [28 százalék] digitális fényképezőgépet.
A digitális fényképezők, videokamerák vagy akár a mobiltelefonok kép- és hangrögzítő funkcióinak használatával egyre több digitális emlék megőrzéséről kell gondoskodni. Legyenek bármilyen megbízhatóak is a számítógépekbe épített merevlemezek, rendszeres archiválás nélkül komoly esély van rá, hogy előbbutóbb egy véletlen törlés vagy műszaki hiba következményeként soha meg nem ismételhető pillanatok emlékképei vesznek el örökre.
A piackutató adatai szerint a digitális hobbifényképészek kétötöde [38 százalék] soha nem látja viszont papíron fotóit, ami tovább növeli a megfelelő archiválás szükségességét. A BellResearch adatai arra mutattak rá, hogy a fényképek cd-re, dvd-re történő kiírását az érintett háztartások többsége több-kevesebb rendszerességgel elvégzi vagy elvégezteti. A kérdés így már csak az, hogy mennyire rendszeres, illetve átgondolt ez a tevékenység - hiszen az elővigyázatosság csak akkor nyer valódi értelmet, ha következetességgel is párosul.