Mobil nettel izmosít a Vodafone

Mobil nettel izmosít a Vodafone

2008. április 3. 13:20, Csütörtök
Beck György, a Vodafone Magyarország vezérigazgatója számmisztikai előadásában a jövőbe látva 2010-re minden második hazai internetezőhöz kábel helyett egy SIM kártyát képzel el. A döcögős indulás után idén erős lökést kap az elméletben villámgyors mobil net.

A számmisztika első fontos elemét a Gemius Hungary ismétlődő kutatásának legújabb eredményeinek vizsgálata jelentette. Ez azt vizsgálja, hogy a magyarországi leglátogatottabb weboldalakat a különböző szolgáltatók ügyfelei milyen arányban látogatják. A vezetékes piacon ez egyáltalán nem mérvadó információ, hiszen ott viszonylag pontos adatok állnak rendelkezésre arról, hogy melyik szolgáltatónak hány ügyfele van, a mobil internet auditálása viszont még igen kezdetleges, mivel mindhárom szolgáltató titokként kezeli, hogy pontosan mennyien használják a reklámokban már jó ideje húzott 3G Internet szolgáltatást.

A Gemius 2008. februári adatai szerint a Vodafone 38,3%-os részesedéssel vezeti a két konkurens előtt a tabellát. Ez az adat viszont nem bizonyítja, hogy a Vodafone-nak lenne a legtöbb mobilnetes ügyfele, csupán azt, hogy az ő felhasználói bizonyulnak a legaktívabbnak. Ez pedig papírforma is kell, hogy legyen, hiszen nekik van (majdnem korlátlan) mobilnet csomagjuk, ami egyrészt vonzza a többet internetező felhasználókat, illetve a kezdők esetén is motiváció lehet arra, hogy többet böngésszenek, lévén nem kell beérni napi 166 Mbyte adatforgalommal, mint egy 5 Gbyte korláttal rendelkező csomagnál.

Beck szerint a családban a szülők egy ilyen csomag mellett bátran engedik a gyereket is akciózni, bár a szülők helyében én ezt nem tenném. A fiatalok első dolga nyilván az lenne, hogy letöltenének pár okos dolgot, vagy akár kipróbálnák a Joost-ot, de bármilyen peer-to-peer alkalmazást használnának, az engedékeny szülők következő hónapban máris a limites csomagban találják magukat.


Ajándék 3G net a kézben

Ennek ellenére tagadhatatlan, hogy egyre többen választják a rézdrót helyett a levegőt adatátvitelre, így ma körülbelül 400 ezren érik el a világhálót ilyen módon. Egy másik felmérés nagyon figyelemre méltó pontja azt vizsgálja, hogy a mobil netesek hol és mivel használják a szolgáltatást. A reklámok természetesen azt sugallják, hogy a pázsit közepén ülve a legjobb ilyet csinálni, de a valóság épp ellentétes ezzel. A legtöbben otthon, asztali gépre kötik a fehér Huawei modemet a SIM kártyával, de a notebookot használók közül is többen használják otthon, mint útközben vagy a szabadban. Ez az adat azt sugallhatja, hogy a legtöbb belépő valóban "új" felhasználó és többnyire nem tehetősebb veterán netesek veszik meg második kapcsolatnak a noteszgépükbe.

Az új és laikus felhasználók viszont valamivel toleránsabbak a valóságban az ígért sávszélesség alatt teljesítő mobilnet kapcsán, hiszen többnyire nem képesek megítélni, hogy milyennek is kellene lennie a szolgáltatásnak. A rutinosabb felhasználók persze panaszkodnak is a fórumokban rendszeresen. A PR dumában szajkózott 7,2 Mbit-es maximum talán csak a bázisállomás szomszédságában lakóknak adatik meg a hajnali órákban. Többen viszont arra panaszkodnak, hogy a munkaidő után, mikor sokan elkezdenek (a lakóövezetekben) telefonálgatni, akkor lezuhan a sebesség, sőt annak is örülni kell ha nem szakad meg a kapcsolat óránként valamiért.

Fejlesztésekre tehát nagy szükség van, de Beck György szerint ebben elkötelezettek. Korábban beszámoltunk a kínai Huawei céggel kötött megállapodásról, aminek részeként végponti eszközöket és főleg a hálózati infrastruktúrát prezentálják az új hálózatokhoz. A Huawei új termékei között egyébként laikus számára is figyelemre méltó dolgok vannak. Korábban teherautóval kellett a bázisállomásokat szállítani, át kellett gondolni a logisztikai kérdéseket az új generációs bázisállomások viszont körülbelül akkorák, mint egy vékonyka blade szerver. Körülbelül úgy is néznek ki, kézben simán elférnek. A szerelők csak bedobnak 8-at a kocsi csomagtartójába és egy kanyarból lefednek egy fél kistérséget.


A bázisállomás

Ha valóban ilyen egyszerű az adótornyokat kiegészíteni az új szolgáltatáshoz szükséges dolgokkal, akkor a lendület remélhetőleg folytatódni fog. Beck György szerint ugyan az elmúlt hónapok tempóját nem lehet majd fenntartani, viszont nyár elejéig a mostani 111 település helyett már 150-et látnának szívesen a hálózatban.

A sajtóesemény, melyen ezeket az információkat megosztották, Gödöllőn volt, hiszen ez a város volt a 100. a sorban, ezt pedig egyértelműen meg kellett ünnepelni. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Gödöllő város polgármestere, Gémesi György (MDF) is, aki látszólag kicsit kellemetlenül érezte magát a sok technológiai kifejezéstől, de azért szeretett volna nyomot hagyni a közönségben. Miután ő is méltatta a mobil internet terjedését, sőt kiemelte, hogy az épülő wellness szálloda vendégei is biztosan örülnek majd neki, egy rövid felvetéssel bizonyította, hogy a politikusaink átlátják az IT területek lényeges kérdéseit.

Gémesi: "ha viccesen akarnék fogalmazni" - kezdte a sztorit - akkor a mobil internet terjedését azért is hálás dolognak kell tartani, mert az egyébként sok gondot okozó színesfém-tolvajok sem tudják majd a jövőben felszedni a kábeleket. A jó politikus úgy látszik a köznép szintjére emeli a kommunikációt. Miért is jó a mobil net? Mert nagy a sávszélesség? Mert bárhonnan elérhető? Mert egyre olcsóbb? Nem! Azért, mert a színesfém-tolvajok nem tudják ellopni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások