Új memória technológia az IBM-től

Új memória technológia az IBM-től

2008. április 12. 14:49, Szombat

Az IBM Stuart Parkin és kutatótársai eddigi munkájára alapozva jelentette be, hogy elérhető közelségbe került egy új memóriatípus kidolgozása, amely nemcsak a merevlemezek, de a mostanában elterjedőben lévő SSD-meghajtók előnyeit is ötvözné magában. A megoldás a spintronika területén elvégzett kutatásokra alapul, vagyis a félvezető mágnesezésén, illetve az elektronok mágnesességének kontrollálásán.

A cég racetrack, vagyis versenypálya-memóriának hívja a fejlesztést, amely arra utal, hogy az ily módon kialakított környezetben az adatcsomagok körbe-körbe "versenyeznek". A kutatás célja, hogy olyan memóriát állítsanak elő, amely alacsony elérési időt, az eddigieknél kedvezőbb fogyasztást nyújt, emellett pedig nagyobb kapacitású, jóval megbízhatóbb és időtállóbb a meglévő technológiáknál. Állításuk szerint ezzel lehetővé válik, hogy egy szimpla MP3-lejátszó akár 1 terabyte-os háttértárolóval egészüljön ki, miközben az alacsony fogyasztás révén a készülék akár egy héten át üzemelhet.


A spintronika olyan elektronikus eszközök előállításával kecsegtet, amelyek az egyes elektronok pörgésére, annak jellemzőire építve tárolják az adatokat - innen az elnevezés. Ez a pörgés ugyanis kvantum- vagyis állandó jellemzője az elektronoknak, míg a kutatók ennek befolyásával szeretnék elérni az elektronok egységes viselkedését. A problémát az jelentette, hogy ezt szobahőmérsékleten eddig nem tudták elérni, a jelek szerint azonban az IBM talált egy olyan megoldást, amely nem igényel extrém hűvös környezetet. Ezzel már csak idő kérdése a technológia megjelenése, igaz arra már most figyelmeztetnek, hogy erre csak a következő évtizedben kerülhet sor.

Mozgó alkatrész hiányában, illetve azzal, hogy az információt az elektronokban tárolják, az eszközök élettartama és megbízhatósága több évtizedre kitolódhat. A cég emellett virtuálisan végtelen számú újra-, illetve felülírást is elképzelhetőnek tart, így a sűrű használat sem jelent majd problémát - meglátjuk hogyan alakul mindez a további fejlesztés alatt.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások