Politikai és intim adatokra is kíváncsi az USA

Politikai és intim adatokra is kíváncsi az USA

2008. április 28. 14:02, Hétfő
Kiderült, hogy a légiutasok egészségügyi állapotára, szexuális életére és etnikai hovatartozására vonatkozó legintimebb adatokat is kiadja az Egyesült Államoknak Németország.

A nemrég megkötött német-amerikai adatcsere-egyezmény egyik elfeledett passzusáról a Der Spiegel német magazin számolt be. A néhány hónapja megkötött megállapodás 12-es cikkelye kimondja, hogy a súlyos bűncselekmények vagy terroristatámadások elkövetésével, előkészítésével gyanúsított személyeknek akár a legszemélyesebb adatai is kiadhatók a másik fél hatóságai számára. A megosztható információk között vannak a faji vagy az etnikai hovatartozással, a politikai nézetekkel, a vallási és az egyéb meggyőződésekkel, a szakszervezeti tagsággal, az egészségügyi állapottal és a szexuális élettel, illetve szokásokkal kapcsolatos adatok.

Az ügy óriási felháborodást váltott ki, politikusok és szakszervezeti vezetők egyaránt tiltakoztak. Michael Sommer, a Német Szakszervezetek Szövetségének (DGB) vezetője az arcátlanság csúcspontjának nevezte, hogy a német kormány az állampolgárai szakszervezeti tagságára vonatkozó információkat is megosztja az Egyesült Államokkal. Gisela Piltz, az FDP parlamenti frakciójának belpolitikai szóvivője kakukktojásnak nevezte a megállapodást és feltette a kérdést: vajon a szexuális érdeklődésnek mi közük van ahhoz, hogy valaki terrorista-e vagy sem? Szerinte az ilyen és az egyéb bizalmas adatokat (vallási meggyőződés, politikai nézetek stb.) különösen védeni kellene, nem pedig kiadni egy harmadik fél számára.

Petra Pau, a Die Linke frakció elnökségi tagja az őrültek házából származó dolognak nevezte a passzust és közölte: ezekhez az információkhoz nemhogy az Egyesült Államoknak, de még a német államnak és más német állampolgároknak sincs semmi közük. Az ugyanis, hogy ki milyen vallású vagy hogyan és kivel bújik ágyba, mindenkinek a magánügye. Mindenesetre még komoly viták várhatók az ügyben, ugyanis az egyezményt előbb a német köztársasági elnöknek kell elfogadnia és csak ezután kerülhet a német parlament, majd a Bundesrat elé. A megállapodás csak ezután lép hatályba.

Mint ismeretes, Wolfgang Schäuble német belügy- és Brigitte Zypries német igazságügyi miniszter Berlinben március közepén írták alá Michael Chertoff amerikai belbiztonsági és Michael Bernard Mukasey amerikai igazságügyi miniszterrel a német rendőrségi adatbázisok megnyitásáról szóló megállapodást.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások