Mindennaposak az oldalbezárások Törökországban

Mindennaposak az oldalbezárások Törökországban

2008. május 16. 16:03, Péntek
Az európai uniós tagságra pályázó államban nagyon szigorúan veszik az internetes véleményeket is, és ha a hatóságok úgy vélik, hogy akár egy mondat is sértő, máris jön a retorzió.

A YouTube ezúttal sem kerülhette el a sorsát, nemrég ugyanis egy helyi bíróság egy anonim felhasználónak a Török Köztársaságot megalapító Musztafa Kemal Atatürköt sértő mondata miatt ismét elrendelte az oldal blokádját. A népszerű videomegosztó portált így rövid időn belül immár ötödször tették átmenetileg elérhetetlenné. Azonban nem csak a YouTube számít bűnbaknak: a török bíróságok egyetlen év leforgása alatt csak a kulturális és hírportálok esetében 38 esetben rendeltek el átmeneti vagy tartós letiltást. 17 esetben a vád az volt, hogy a honlapokon Atatürköt sértő vagy gúnyoló tartalmak jelentek meg.

Az érintettek között van a Slide nevű amerikai fényképészeti platform, a GeoCities, a Google Groups és a Megaupload. A WordPress nevű blogszolgáltatás pedig már tavaly augusztus óta nem elérhető Törökországban. Ennek oka, hogy az üzemeltetők megtagadták a sértő tartalmak eltávolítását. Az YTB török egyesület az egész folyamatot ahhoz hasonlította, mint amikor egyetlen bolha miatt elégetnek egy takarót. Az eljárásokat a Riporterek Határok Nélkül nevű civil szervezet is túlzónak tartja, a helyi hatóságok azonban hajthatatlanok. Jól bizonyítja ezt, hogy csak 2006-ban összesen 1533 embert állítottak bíróság elé. A vád minden esetben a török köztársaságalapító vagy a török hadsereg sértegetése volt.

"A hivatalok számára ez a megoldás nagyon kényelmes, hiszen így bármilyen számukra nem tetsző tartalmakat kínáló oldalt csendben bezárathatnak, a nyilvánosság szinte teljes kizárásával" - nyilatkozta Fikret Ilkiz médiaügyekre specializálódott jogász. A helyzet abszurditását jól jellemzi, hogy az Indymedia Istanbul platform ügyében egy katonai bíróság hozott ítéletet, holott erre semmilyen joga nem volt. A portál üzemeltetőivel egyébként a mai napig nem közölték hivatalosan, hogy miért is kerültek tiltólistára. Gökhan Bayram újságíró attól fél, hogy a hatóságok kemény fellépései előbb vagy utóbb öncenzúrához vezetnek majd. Ennek már most vannak jelei.

Az internetes blokkolást lehetővé tévő törvényt, a helyi parlament tavaly május 4-én fogadta el, Ahmet Necdet Sezer török elnök pedig rá néhány hétre írta alá. A jogszabály biztosítja a török hatóságok számára azokhoz a weboldalakhoz való hozzáférések letiltását, amelyek a török államalapítóra, Mustafa Kemal Atatürkre nézve sértő megjegyzéseket tartalmaznak. Az internetszolgáltatók kötelesek maguktól bezárni minden károsnak ítélt tartalommal rendelkező portált, a bíróságok pedig később döntenek a lépés jogszerűségéről.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások