Képlopás elleni portál

Képlopás elleni portál

2008. május 20. 18:51, Kedd
A Photopatrol nevű szolgáltatás létrehozói szerint a jövőben jelentősen megnehezítheti a fotókat, illusztrációkat lopók dolgát. A tulajdonjogot vízjellel tennék egyértelművé.

Az új funkciókat mindazok a fényképészek, grafikusok, fotóügynökségek, weboldal- és márkanév-tulajdonosok vehetik igénybe, akik okkal-joggal attól tartanak, hogy az általuk készített vagy megjelentetett tartalmakat valaki vagy valakik ellopják és a saját nevük alatt értékesítik. A képlopások nyomon követése meglehetősen nehéz és bonyolult feladat. Ennek oka elsősorban az internet kiterjedésében keresendő, ugyanis gyakorlatilag lehetetlen volt minden portált, blogot és fórumot ellenőrizni. Mindez azonban a Fraunhofer Intézet Biztonságos Információstechnológiai Intézetének (SIT) munkatársai által kifejlesztett és a vízjel-technológián alapuló megoldásnak köszönhetően hamarosan a múlté lesz.

"Az interneten hozzáférhető és megjelentetett képek tulajdonjogának ellenőrzése, meghatározása korábban nagyon nehéz volt. Jó példa erre, hogy csak egy fájlnév alapján nagyon ritka volt egy szerzői jogilag védett fotó felkutatása. Az általunk kifejlesztett vízjel-technológia ilyen szempontból jelentősen megkönnyíti a helyzetet. Az eljárás során egy láthatatlan, minőségromlást nem okozó vízjelet helyeznek el a JPEG, TIFF vagy BMP formátumú felvételeken. A Photopatrol adatbázisa alapján ezek után már könnyen és gyorsan megállapítható, hogy ki készítette a képet és ki a tulajdonosa. Mindehhez csupán arra van szükség, hogy az amatőr vagy profi művész előzetesen regisztráltassa magát a portálon." - szögezte le Michael Kip, a SIT szóvivője.

"Az adatbázisnak köszönhetően természetesen lehetőség van arra is, hogy ha valaki meg akar vásárolni egy képet, akkor közvetlenül a jogtulajdonossal lépjen kapcsolatba. Ehhez az illetőnek csak annyit kell tennie, hogy felkeresi a Copyrightinfo nevű honlapot, ahol látható, hogy melyik vízjelű fotónak ki a tulajdonosa" - tette hozzá Sven Friedrichs, a szolgáltatást üzemeltető hamburgi CSG Copyright Services cég ügyvezető igazgatója.

A CSG egy saját fejlesztésű képkeresőt alkalmaz a jogtalanul használt felvételek felkutatására. A program kimutatja, hogy egy adott fotó hány oldalon lelhető fel. A szolgáltatás azonban fizetős: a Professional csomag maximum 400 védett illusztráció nyomon követésére képes, ára évente 125 euró, míg az Agency legfeljebb 2500 képre terjeszthető ki és 500 eurót kóstál.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások