Web 2.0 felvilágosítás VI.: Couchsurfing - Csak kalandoroknak!

Web 2.0 felvilágosítás VI.: Couchsurfing - Csak kalandoroknak!

2008. május 29. 15:44, Csütörtök
A profil

Mint minden közösségi szolgáltatásnak, a CS kulcsa is a felhasználók profil oldalán, illetve az azon elérhető információkon és kommunikációs lehetőségeken alapszik. Rutinos iWiW és Facebook használóként a magyar fiatalok többségének nyilván nem jelenthet problémát egy webszájton létrehozni egy újabb saját oldalt, amit megmutatnak az ottani közösség tagjainak. A különbség csupán csak annyi, hogy az iWiW telefonkönyvszerű és a FaceBook játszótér jellegű profiljai helyett itt egy teljesen profi, utazók igényeire csiszolt oldalon lehet bemutatni saját magunkat.

Klikk ide!
Egyszerű dizájn, könnyű kezelés

A CS mögött jelenleg nem áll semmilyen befektető, fejlesztő vagy egyéb más nagycéges háttér, hanem kizárólag lelkesedésből fejlesztett dolog (bár azért nyereséges az adományokból), ami garancia arra, hogy a lehetséges felhasználók igényei maximálisan ki legyenek elégítve. Mikor először bogarásztam az oldalon még nem értettem mindent teljesen, de éles üzemben egyszerűen nem tértem magamhoz, hogy tényleg mennyire a helyén van minden.

A profil alapos kitöltése ugyan nem kötelező, de ha bárkivel bármilyen kapcsolatot szeretnénk teremteni, akkor másoknak az üzenetünk elolvasása után az lesz az első dolga, hogy megnézi mit érdemes tudni rólunk, ezért a sikeres ismerkedéshez erősen javallott, hogy egy szép és részletes infó oldalt készítsen minden kalandor. Az alapvető adatok között szerepel a nevünk, életkorunk, foglalkozásunk, a város ahol élünk, nyelvtudásunk és néhány egyéb dolog. Ezen túl mindenki kedve szerinti terjedelemben mutathatja be önmagát, CS tapasztalatait, a kanapéját. Egy helyes kis rendszerben regisztrálhatjuk, hogy a világ mely részein jártunk már, hova készülünk épp és hova szeretnénk nagyon eljutni, meg persze tölthetünk fel fotókat is.

A saját magunk által kitölthető részen túl egy igazi közösségi szájthoz mérten külön helyet kapnak az értékelések, melyeket mi adtunk másoknak, illetve amiket mi kaptunk. Ez egy igen fontos része a működésnek, hiszen akár utazni szeretnénk, akár hozzánk jönne valaki, a döntés egyértelműen múlhat azon, hogy mit írtak rólunk mások. Az értékelésre egy ötös skála áll rendelkezésre, a semleges, a pozitív/negatív és a nagyon pozitív/negatív kategóriákban.

Mivel ez egy egyébként szűken tartott közösség, ahová elméletileg nem csatlakozik be boldog-boldogtalan, hanem csak azok, akik nyitottak az ismerkedésre, kalandokra, utazásra, ezért nem meglepő, hogy a legtöbb értékelés pozitív vagy nagyon pozitív. Az oldalon lehetőség van barátainkat is meginvitálni a regisztrációhoz, de a FaceBook agresszív email kontakt lista kimásolós technikájával szemben itt kifejezetten kérik a fejlesztők, hogy csak olyan embereket invitáljunk, akikről feltételezzük, hogy a közösség előnyére válnak majd. Ezt illik tiszteletben tartani.

Klikk ide!
Vidám Couchsurfer lány és az újdonsült mexikói barátok

Utazzunk!

Nyár előtt nyilván sokaknak van legalább egy, de akár egy sor kiválasztott célja, ahová el akar jutni, a város kiválasztása tehát nem gond. Ha valaki mondjuk egyetemistaként egy hónapot szeretne kódorogni Európában, akkor viszont a hotelszámla kifizetése már az lenne, hiszen ha a legegyszerűbb panzió/hostel árakkal számol bárki, akkor is napi 5 ezer forint alatt nem jön ki, egy hónapra ez pedig már önmagában egy magyar átlagkereset.

Az aktívabb CS felhasználók pedig többnyire nem egy oda-vissza útban gondolkodnak, hanem valamilyen körutat tesznek, ahogy az amerikai filmekben a diplomaszerzés után, munkakezdés előtt szokták a srácok. Ez viszont messze nem fantázia, hiszen jómagam egy hónapja regisztráltam, de attól fogva szinte azonnal kaptam az üzeneteket amerikai, kanadai, sőt kínai srácoktól és lányoktól, hogy benéznének hozzám a nyáron, ha lehet. Ők többnyire teljes Európa kalandtúrán voltak és Prága, Horvátország, Romána előtt vagy után voltak/lesznek éppen, mielőtt Magyarországra érkeznek.

Keressünk!

A legtöbb embert nyilván az érdekli elsősorban, hogyan lehet meglelni az ideális fogadó felet. Ehhez egy fejlett keresőfelület áll a felhasználó rendelkezésére, ahol az egyszerű városra keresés mellett lehetséges nemet, életkort, és egyéb részleteket megadni (amikről az oldalon található leírások részletesen beszámolnak). Nagy segítség, hogy a találatokat különböző elvek szerint lehet rendezni, hiszen szimplán Budapestre keresve is 1370 találatot kapunk, de szűkítve mondjuk 22-28 éves, legalább 2 vendéget fogadni tudó, angolul beszélő pestiekre is még 89 megoldás áll elő. Ennyi profilt végigbogarászni pedig idegölő és fárasztó dolog. Érdemes a megkeresésekre adott válaszok aránya vagy a profil regisztráció ideje alapján rendezni, így könnyebben megkerül a megfelelő ember.

Klikk ide!
Ilyen a hatékony szálláskereső

Azt nyilván nem lehet elvárni, hogy bárkinek írva azonnal biztos szállást kapjunk, hiszen több dolog miatt is mondhat nemet bárki. Egyrészt lehetünk nem szimpatikusak neki, aminek esélyét csökkenteni lehet egy jól elkészített profillal és pár fotóval. Másrészt előfordulhat, hogy az adott időpontban már más vendéget fogad, éppen ő is utazik vagy egyszerűen az a hét nagyon sűrű neki és nem szeretne rossz házigazda lenni. Ezen nem kell sosem megsértődni, inkább igyekezni kell jobban szűkíteni a keresést és újra próbálni.

Mivel itt többnyire külföldre utazunk, ezért kulcsfontosságú a közös nyelvtudás megléte. A rendszer automatikusan jelzi, ha valaki olyat találtunk, akivel nem nagyon vagyunk nyelvileg kompatibilisek, de többnyire az angol, spanyol, német nyelvtudás elegendő a világ bármely részére.

Néhány tanács kereséshez:
  • Nagyvárosok esetén érdemes inkább az agglomerációra lőni, az ott lakók kevésbé elfoglaltak és valószínűleg nagyobb lakásuk van.
  • Nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni a keresést, ideális 2-3 héttel az utazás előtt írni.
  • Az üzenetben nem árt említeni néhány dolgot az utazásról és amennyiben valami speciális kérdés/igény van, akkor azt egyből feltenni.
  • A kérés küldésekor ki kell tölteni, hogy mettől-meddig maradnál.
  • Idegen nyelvet használva törekedj a helyes nyelvhasználatra
  • Magyarországon kívül szinte sehol nem beszélnek magyarul :)
  • Ha valahol sok elutasításba ütközöl, akkor érdemes a frissen regisztráltakra fókuszálni, ők még lelkesek és feltétlenül fogadnak.
  • A hasonló életkor nem hátrány.
  • Egy igen válasz esetén, azonnal jelezz vissza, hogy köszönjük, élünk a lehetőséggel és tényleg megyünk. Ciki, ha a fogadó két nappal érkezésünk előtt még nem biztos semmiben.
  • Akit itt lelsz, biztosan internet felhasználó, ezért élj a Skype, MSN, email előnyeivel és ismerkedj kicsit érkezés előtt.
  • Soha ne felejtsd el elkérni a telefonszámát/címét a fogadónak, mert ha valami váratlan fordulat áll be, akkor komplikált neten utolérni
  • Ne felejts el valami ajándékot vinni, végülis ingyen laksz nála pár napig


  • Listázás a fórumban 
    Adatvédelmi beállítások