Mikortól beszélhetünk internetfüggőségről?

Mikortól beszélhetünk internetfüggőségről?

2008. június 3. 13:25, Kedd
Jegyfoglalás, számlák kifizetése, újságok olvasása, előadásokra való jelentkezés, banki tranzakciók intézése. Ezeket ma már mind megtehetjük az interneten is. Kérdés, milyen mértékig jó ez és mikortól számít betegségnek.

A világháló napjainkban gyakorlatilag a legfontosabb tájékoztatási platform, sokak számára teljesen természetes a használata, a mindennapjaink részévé vált. Az internet meghatározza a szociális kapcsolatokat, de vajon az egész életünket is? Sajnos egyre nő azoknak a száma, akik inkább átokként tekintenek a virtuális világra: ők ugyanis elveszítették miatta barátaikat, házukat, munkájukat, párjukat vagy az életkedvüket.

Dr. Oliver Seemann müncheni pszichiáter és pszichoterapeuta elmondta, hogy a legújabb vizsgálatok kimutatták: minden 21. német állampolgár internetfüggő, világszerte pedig száz emberből 15-ről ugyanez mondható el. A leginkább veszélyeztetettek a 20 éves vagy annál fiatalabb fiúk, valamint a 40 év feletti nők és a depresszióra, illetve más pszichikai betegségekre hajlamos emberek. E csoportok tagjaiból lesznek ugyanis leggyakrabban szerencsejáték vagy online szex függők, illetve csalók áldozatai. Ők válnak leginkább magányossá, vesztik el korábbi életüket.

André Hahn, a berlini Humboldt Egyetem pszichológusa alapvetően pozitívnak értékeli az online kommunikációt. Azonban úgy vélte, hogy a függőséget és normális felhasználói szokásokat elválasztó határmezsgye rendkívül vékony. A függők elhanyagolják a valódi életüket, szokásaikat, egyre több időt töltenek a világhálón. Számukra a család, a barátok, az evés vagy az alvás megszűnnek, illetve teljesen új fogalmat nyernek. Elveszítik időérzéküket, nem tudják szabályozni, hogy mennyi időt is töltenek el a virtuális világban, a határvonalak elmosódnak. Előfordul, hogy internetfüggővé vált édesanyák elhanyagolják gyermekeiket, nem törődnek velük, gyakorlatilag az új álomvilágukban élnek.

A függőség tünetei az internet, az internetezés iránti egyre nagyobb vágy; az időérzék elveszítése; a szociális visszavonulás; a kapcsolatban, a munkában vagy az iskolában előforduló egyre több probléma; valamint a viselkedés folytatása, annak ellenére, hogy az illető tisztában van ezekkel a káros folyamatokkal és azok hatásaival. Az elvonási tünetek szintén észrevehetők: idegesség, kötekedésre való hajlam, alvászavarok, izzadság- és félelemrohamok, az internettel kapcsolatos fantáziálás.

Emellett megfigyelhetők új jelenségek is. Japánban például szabályos mobilfüggőség alakult ki nagyon sok embernél. Ők azok, akik nem tudnak meglenni a mobiltelefonjuk, a napi beszélgetések, SMS- és MMS-küldések nélkül. Nem véletlen, hogy a japán kormány már különleges, funkcióikban erősen korlátozott, például internetezésre nem alkalmas és legfeljebb meghatározott számú SMS küldésére képes készülékeket akar piacra dobatni a gyártókkal, hogy így vegyék fel a harcot a jelenség ellen.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások