Óvatosabbá tesz a távközlési adattárolás

Óvatosabbá tesz a távközlési adattárolás

2008. június 6. 05:22, Péntek
A Németországban január elsejétől bevezetett telekommunikációs adattárolás sokakban generált félelmeket és jóval körültekintőbbé tette a felhasználókat.

A távközlési adattárolás elriasztja az embereket a bizalmas jellegű telefonbeszélgetésektől és a megkérdezettek 50 százaléka éppen ezért inkább nem hoz szóba kényes témákat a telefonban - derült ki a Forsa piackutató intézet legfrissebb felméréséből. Az információk megőrzéséről a válaszadók 70 százaléka tudott, a többségük azonban eltekint attól, hogy telefonon, e-mailben vagy a mobiljukon kényes területekkel foglalkozó szakemberekkel, például pszichoterapeutákkal, drog- vagy házassági tanácsadókkal beszéljenek.

A felhasználók 7 százaléka legalább egyszer már döntött úgy az elmúlt öt hónapban, hogy telefonáljon vagy e-mailezzen és 6 százalékuk érzékelte, hogy vele is kevesebbszer lépett kapcsolatba emiatt egy ismerőse. Különösen a kevésbé képzett emberek lettek óvatosabbak. A megkérdezettek közel 50 százaléka vélte úgy, hogy a távközlési adatok tárolása súlyos és semmivel sem indokolható beavatkozás az egyéni szabadságjogokba. Az Adattárolási Munkakör (AK Vorrat) a felmérésre hivatkozva követelte a jogszabály azonnali visszavonását.

"Világosan látható, hogy a törvény hatásai adott esetben életveszélyes helyzetet is teremthetnek, hiszen elmaradhatnak a pszichoterapeutákkal vagy a drogtanácsadókkal folytatott megbeszélések, egyeztetések" - mondta Patrick Breyer, a szervezet munkatársa. Az AK Vorraton kívül további 49 német társaság és szakmai szövetség sürgette a távközlési adattárolás betiltását és az erről szóló, az alkotmánybírósághoz eljuttatott petíciót eddig több mint 30 000-en írták alá.

"A belpolitika radikális megváltoztatására van szükség. Moratóriumot kell hirdetni például a számítógépes ellenőrzések, az online házkutatások és a légiutasok adatainak tárolása ügyében. Emellett egy független jogászokból álló csoportnak felül kell vizsgálnia minden, már hatályban lévő adatgyűjtésekre vonatkozó törvényt" - nyilatkozta Ricardo Cristof Remmert-Fontes, az AK Vorrat tagja. Aggodalomra adott okot a BITKOM német szakmai szervezet által május elején nyilvánosságra hozott felmérés is, amely szerint a német állami hivatalok egyre növekvő mértékben figyelik az internetes kommunikációt, tavaly például több mint a háromszorosára emelkedett a lehallgatott online telefonbeszélgetések száma.

Korábban a német alkotmánybíróság is részben alkotmányellenesnek minősítette a távközlési adattárolást, azonban ez sem csillapította a hatóságok adatgyűjtési kedvét.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások