Átalánydíjjal legalizálnák a fájlcserélést Svédországban

Átalánydíjjal legalizálnák a fájlcserélést Svédországban

2008. június 9. 17:47, Hétfő
A STIM nevű svéd jogvédő szervezet több internetszolgáltatóval közösen állítaná le a fájlcserélők elleni boszorkányüldözést. Egy előre meghatározott havi összeg befizetését szabnák feltételül.

A szervezet és a cégek egy olyan modellt dolgoztak ki, amely lehetővé tenné, hogy az illegálisan másolt tartalmakat letöltő felhasználók egy előre meghatározott havi összeg kifizetésével megmeneküljenek a felelősségre vonástól. Négy svéd zenei szövetség: a STIM, az FST, a SKAP és az SMFF vezetői egy közös nyilatkozatot is kiadtak. "A fájlcserélők elleni perek hosszú távon nem jelentenek megoldást ezekben az ügyekben. A havi átalánydíjjal viszont legalizálható lenne a fájlcserélés. Az egyeztetésekbe bevontuk a Nemzetközi Zeneipari Szövetség (IFPI) svéd részlegét és az előadóművészeket, zenészeket tömörítő SAMI vezetőit is. Reméljük, hogy sok jó és érdekes javaslattal állnak majd elő" - nyilatkozta Scott Farrant, a STIM munkatársa.

Az új rendszert ősztől tesztelnék. A tervek szerint a STIM különböző licenccsomagokat adna tovább az internetszolgáltatóknak, akik azt eladhatnák az ügyfeleiknek. Az még kérdéses, hogy mennyi lenne az átalánydíj, az első hírek 5 euróról szóltak. Jelenleg úgy tűnik, hogy a konkrét árat majd az internetszolgáltatók határozhatják meg. Elképzelhető az is, hogy különböző díjcsomagokat dolgoznak ki a különböző felhasználói, letöltői csoportok tagjai számára. Az azonban már most biztos, hogy licencek időkorlátosak lennének.

A megoldás máris felkeltette a Tele 2 érdeklődését. "Elsősorban a technikai lehetőségeket szeretnénk tesztelni. Az Audioscrobbler nevű program segítségével megtudhatjuk, hogy egy adott számítógépen milyen dalokat játszanak le az emberek. Más adatokra viszont nem vagyunk kíváncsiak" - tette hozzá Scott Farrant. Az Audioscrobblert használja a Last.fm is. Az online rádió a beérkező adatok alapján képes személyre szabott műsort kínálni a hallgatóinak.

A STIM már februárban bejelentette, hogy kész a fájlcserélő hálózatokban való letöltéseket legalizálni és éppen ezért együttműködési megállapodást kötni a helyi internetszolgáltatókkal. Korábban egyaránt a zenei letöltési átalánydíj bevezetése mellett kampányolt Peter Jenner, a Pink Floyd menedzsere és Gerd Leonhard jövőkutató. Utóbbi a múlt héten az osztrák parlamentben kijelentette: "Az internet az új rádió. Már felhasználónként heti egy euró is megduplázná a zeneipar bevételeit." A svéd modellhez hasonló rendszert vezetne be - szintén az internetszolgáltatókkal közösen - Ausztriában az IFPI helyi részlege.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások