Őszre kész lesz Etyekwood kétharmada

Őszre kész lesz Etyekwood kétharmada

2008. június 10. 18:46, Kedd
Az Andy Vajna és Demján Sándor érdekeltségébe tartozó stúdiókomplexumban új fejlesztésbe nem kezdtek az elmúlt fél évben, de a megkezdetteket befejezik, ősszel a 91 millió eurós beruházás kétharmada elkészül.

Korábbi hírekkel ellentétben nem állt le a kimondottan a hollywoodi szuperprodukciók kiszolgálására létrehozott etyeki Korda filmstúdió építése. Igaz, az Andy Vajna és Demján Sándor érdekeltségébe tartozó stúdiókomplexumban új fejlesztésbe nem kezdtek az elmúlt fél évben, de a megkezdetteket befejezik, ősszel a 91 millió eurós beruházás kétharmada elkészül. Még júniusban megnyílik az ötödik, 2,4 ezer négyzetméteres műterem, a vizes jelenetek készítésére alkalmas hatodik stúdió pedig szeptemberben lehet kész.

A Korda első produkciója az amerikai Universal Pictures 72 millió dolláros büdzséjű Hellboy 2 filmje volt, ennek novemberi befejezése óta csak kisebb filmeket és reklámokat forgattak Etyeken. (A korábbi tervek szerint év elején kezdődött volna a Terminátor negyedik részének forgatása, de végül Új-Mexikót választották a kedvezőbb adókedvezmény-rendszer, a kisebb földrajzi távolság, főleg pedig a sztorinak megfelelő sivatagi és tengeri helyszínek miatt.)

A Korda ugyanakkor nyitni próbál a magyar produkciók felé, kedvezményes áron kínálva szolgáltatásait - ott kezdődött el a Megafilm Kft. gyártásában Goda Krisztina harmadik játékfilmjének, a több mint félmilliárd forint költségvetésű Kaméleonnak a forgatása. Az ez alkalomból rendezett sajtónapon Krisán László, a Korda Filmstúdió Zrt. vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy szerinte az új kulturális követelményrendszer a Magyarországon forgatott milliárdos produkciók számára is teljesíthető lesz. Sajtóhírek szerint a Kordába is hamarosan visszatérhet a Universal, amelynek hollywoodi stúdiója nemrég szenvedett jelentős tűzkárt.

A húszszázalékos adókedvezmény továbbra is megmarad, de az alapja bizonyos esetben csökken. Ha a film közvetlen gyártási költségének legalább 80 százalékát Magyarországon költik el, akkor az alap a közvetlen gyártási költség 100 százaléka, ha 80 százaléknál kisebb a magyarországi költés, akkor arányosan csökken. (Ez a törvényalkotók reményei szerint a magyarországi költést fogja majd ösztönözni.) A kedvezmény alapja ekkor a filmgyártási költség, valamint a magyarországi filmgyártási költésnek a filmgyártási költséghez viszonyított arányának 1,25-szorosa.

A bérmunkákat is "magyarítani" kell Az új pontrendszer alapján a kulturális tartalomra és a gyártási feltételekre összesen 32 pont adható; az állami támogatáshoz egy filmnek legalább 16 pontot kell elérnie úgy, hogy a 14 kategóriából négyben pontot szerez, emellett európai koprodukciónak kell lennie vagy a nyolc kulturális kritérium közül legalább kettőt teljesítenie kell. A gyártási feltételek teljesítésével még a bérmunka-produkciók is össze tudják szedni a pontok többségét (például 3-3 pont jár a magyarországi forgatásra, illetve az itteni előkészítésre és utómunkára, 4 pont, ha valamely EGT-állam nyelvén készül a film vagy 6 pontot hozhatnak a főbb filmes alkotók, ha EGT-államok polgárai).

A két kulturális kritérium teljesítése sem tűnik lehetetlennek a bérmunkák számára: az egyik kipipálható azzal, ha a film magyar vagy más európai helyszínen, illetve ehhez köthető kulturális környezetben játszódik vagy megjelenítésében ilyen várost, tájat mutat be. Pontot ér, ha a film alapjául irodalmi alkotás szolgál vagy más művészeti értékkel bíró mű adaptációja. Kulturális értéket jelent a jellegzetes magyar és európai értékeken kívül például más, e társadalmak számára kulturálisan, szociológiailag vagy politikai szempontból releváns kérdés középpontba állítása. Teljesíthető a kritérium akkor is, ha a film valamely történelmi, mitológiai, vallási eseményt dolgoz fel, és külön pontot ér, ha vannak benne az ilyen eseményekhez kapcsolódó szereplők.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások