Szinte kizárólag Windows van az állami gépeken

Szinte kizárólag Windows van az állami gépeken

2008. június 17. 09:06, Kedd
A közszféra szinte valamennyi kliensén a Windows valamelyik verziója fut, szerveroldalon a Microsoft termékei iránti lojalitás a vállalatokénál erőteljesebben jelentkezik.

A BellResearch átfogó, éves rendszerességű kutatása megerősíti, hogy az intézményi szegmens kliensoldali eszközeit - a vállalatokhoz hasonlóan - elsöprő Windows-fölény jellemzi. Lényegileg csaknem az összes intézményi pc-n a Microsoft operációs rendszere fut. A konkurens rendszerek nemcsak az installált bázishoz arányosítva birtokolnak igen kis szeletet, a penetrációjuk is rendkívül alacsony. A vizsgált szervezetek között csupán minden tizedik üzemeltet legalább egy, Linuxot futtató pc-t vagy Mac OSre épülő Apple-gépet.

A jelentés adatai szerint a Linux-disztribúciók - kiegészítő jelleggel - egy-egy kisebb, jól behatárolható szegmensben törnek utat. Ezek között is kiemelkedik a felsőoktatás (itt az intézmények 43 százalékánál van legalább egy linuxos gép), ahol a kísérletező kedv, a pénzszűke és a sokoldalú it-kompetencia egyszerre van jelen. Az alkalmazott rendszerek palettáján érdekes színfolt az MS-DOS, amely máig nem "kopott ki" teljesen az intézmények szoftverleltárából. Ez arra enged következtetni, hogy a szegmensben még mindig üzemeltetnek újabb platformra nehezen migrálható szoftvereket, illetve olyan gépeket, amelyeken valamennyi alkalmazás megelégszik a DOS-os környezettel.


A költségvetési intézmények az irodai programcsomagok használatát tekintve is nagy hasonlóságot mutatnak a hazai vállalatokkal. A felmérés adatai alapján kijelenthető, hogy az összes intézménynél használnak szövegszerkesztőt és táblázatkezelőt magában foglaló szoftvercsomagokat.

Az intézmények irodai szoftvereinek elsődleges és szinte kizárólagos szállítója - a kliensoldali operációs rendszerekhez hasonlóan - a Microsoft. A szegmensbeli szervezetek bő kétharmadában az MS Office valamelyik verzióján kívül nem is találunk más irodai alkalmazásegyüttest, a szoftver installált bázison mért részesedése pedig ennél is jóval magasabb. A versenytárs szoftverek között az Open Office termékek pozíciója a legerősebb. A Staroffice gyökerű megoldást a teljes intézményi szféra szervezeteinek egytizedénél találhatjuk meg, de penetrációja szegmensenként eltérő.

A jelentés adatai megerősítik, hogy a szerveroldali operációs rendszereket illetően - bár itt is jelentős a Windows-termékek részesedése - a kliensoldalnál kevésbé beszélhetünk egyoldalú elkötelezettségről. A Microsoft kiszolgálószoftvereit a saját menedzselésű szerverrel rendelkező intézmények négyötöde használja. Emellett a Linux-disztribúciók elterjedtsége a legmagasabb, közel egyharmados.

Az adatokat elemezve a kutatók érdekes összehasonlítást tettek a vállalatok és az intézmények között. Rámutattak, hogy a költségvetési szféra a szerveroldali operációs rendszerek tekintetében nagyobb elköteleződést mutat a Microsoft termékei iránt. Míg a legalább 10 főt foglalkoztató vállalatok körében kétötödre tehető a kizárólag Microsoft gyártmányú hálózati operációs rendszereket üzemeltető gazdálkodó szervezetek aránya, addig a közszférában ez a mutató közel 60 százalékos. Ugyanakkor figyelemre méltó az egyes intézményi szegmensek között fennálló különbség is. A központi költségvetés alá tartozó szervezetek körében csak az átlagosnál jóval alacsonyabb, egyharmados a szóban forgó elkötelezettek aránya, míg az oktatási intézmények esetében valamivel magasabb, 69 százalék.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások