Bloggerek világtalálkozója Budapesten

Bloggerek világtalálkozója Budapesten

2008. június 27. 05:04, Péntek
A világ vezető bloggereinek és az internetes szólásszabadságért harcoló aktivisták csoportjának éves találkozója lesz a hétvégén Budapesten. Bárki ellátogathat az eseményre.

A Global Voices Online honlap több, mint 100 bloggerből álló közösséget fog össze Ázsiából, Afrikából, Dél-Amerikából, a Karib-szigetekről, Kelet-Európából, és Közép-Ázsiából. A közösség összegyűjti és lefordítja, amit a bloggerek világszerte írnak a globális közönség számára. A Global Voices-t részben a Reuters támogatja, amely rendszeresen publikál a New York Times-ban, a Guardian-ban, a BBC-ben, és más olyan professzionális médiákban, amelyek érdeklődnek aziránt, hogyan használják a civil emberek a számítógépet a saját médiájuk megteremtésére.

A természeti katasztrófák, választások, vagy egyéb különleges események megtörténtekor a Global Voices a hétköznapi emberek történeteit, fotóit és videóit teszi közzé. A 2008-as Pekingi Olimpia esetén például a Global Voices napi szinten jelenti, mit írnak a bloggerek az eseménnyel kapcsolatos tapasztalataikról, és a környező politikai eseményekről. Az amerikai választások közeledtével a Global Voices napi jelentéseket küld arról, mit írnak a nem amerikai bloggerek az USA külpolitikájáról, és a jelöltekről.

Sok blogger és újságíró él olyan országban, ahol nincs szólásszabadság, ahol az interneten publikált véleményük és gondolataik miatt saját létüket kockáztatják. A Global Voices segíti a bebörtönzött bloggerek kiszabadítására irányuló kampányokat, és segít terjeszteni az információkat a cenzúra és a megfigyelés elkerülésével kapcsolatban. A szervezet mikrofinanszírozást is biztosít a kieső közösségek új blog projektjei számára. Idén a szervezet finanszírozott blog workshop-ot Bolíviában, egy börtönben Jamaikán, és egy lányiskolában Bangladesben. A budapesti Global Voices konferencián a szervezet 5 új projektet fog bejelenteni, amelyek az egészségügyhöz kapcsolódnak Afrikában, Kelet-Európában és Közép-Ázsiában.

A konferencia az "Állampolgárság és a civil média" témát járja körül, és kiemelten foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy milyen hatással lehetnek egy adott ország civil médiumai az ország közéleti aspektusaira. Ahogy az internet segítségével egyre elérhetőbbé válik a polgárok által közzétett média, egyre inkább megnő a hétköznapi ember az eszköztára az információk globális közzétételére. Hogyan változtat ez azon, hogy az emberek milyen minőségben vesznek részt a közéletben? Jobbá teheti-e a civil média (vagy közösségi újságírás) az emberek életét? Hogyan tudna a civil média tartós társadalmi változást kieszközölni?

A konferencia első napján arról lesz szó, hogy milyen nehézségei vannak az online szólásszabadságnak. A második napon a polgári média és a Web 2.0 eszközeinek alkalmazásait vizsgálják többféle helyzetben, beleértve a választási kampányokat, a közösségépítést, -bátorítást és katasztrófaelhárítást, valamint beszélnek az internetes többnyelvűségről. A program része egy interaktív workshop is, ahol aktivista eszközök készítése tanulható meg ingyenes, web-alapú szolgáltatásokkal, mint például a Google Maps, a Twitter, SMS-szolgáltatások és az online videó.

A szervezet honlapjának első számú nyelve az angol, de az elmúlt évben önkéntes fordítók csapata 15 különböző nyelvre lefordította azt. Holnap várhatóan bejelentik az olasz nyelvű honlap indulását, és az új hindu, albán és makedón fordítócsapatok megalakulását. A Global Voices és a Média Hungária 200 főre számít.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások