Elektronikus egészségügyet szorgalmaz az EU

Elektronikus egészségügyet szorgalmaz az EU

2008. július 3. 09:09, Csütörtök
Elektronikus egészségügyi kezdeményezések a külföldre látogatók és a külföldön élők orvosi ellátásának támogatására.

Az Európai Bizottság ma két kezdeményezést indított azzal a céllal, hogy biztonságosabb és jobb minőségű ellátást kapjanak azok, akik orvosi segítségre szorulnak, mialatt külföldre látogatnak vagy ott élnek: az egyik egy ajánlás az elektronikus egészségügyi nyilvántartó rendszerek határokon átnyúló együttműködési képességéről, a másik pedig a Smart Open Services (Intelligens Nyílt Szolgáltatások, röviden: SOS) projekt.

Az ajánlás olyan alapelvekkel és iránymutatásokkal kívánja ellátni a tagállamokat, amelyekkel biztosítható, hogy az orvosok elérjék az általuk kezelendő betegekre vonatkozó alapvető információkat, függetlenül attól, hogy ezek az információk Európa mely részéről származnak. Az Európai Bizottság társfinanszírozásában, 12 tagállamnak és e tagállamok ágazati szereplőinek támogatásával megvalósuló SOS projekt ezen interoperabilitás előnyeire hivatott rávilágítani. A projekt lehetővé fogja tenni, hogy az egészségügyi dolgozók elektronikus úton hozzáférjenek más uniós országokból érkező betegek meghatározott egészségügyi adataihoz, például ahhoz, hogy éppen milyen gyógyszereket szednek. Vészhelyzetben az orvosi adatok megosztása sok beteg életét mentheti meg.

"Az ember teljes természetességgel utazik az Európai Unióban - amíg bajba nem kerül," - mondta Viviane Reding, az információs társadalomért és médiáért felelős biztos. "Az elektronikus egészségügyre irányuló kezdeményezések célja ezért a nyelvi, adminisztratív és technikai korlátok felszámolása, hogy az emberek hazájuktól távol is könnyebben jussanak orvosi ellátáshoz. Meggyőződésem, hogy ajánlásunk és az SOS projekt jelentős mértékben hozzá fog járulni a sürgős betegek életének megmentéséhez."

Az SOS projekt a következő 3 évben több mint 22 millió euró támogatást kap, s ebből 11 millió eurót az Európai Bizottság versenyképességi és innovációs programja (VIP) fedez. Ez a projekt jelenti az első lépést azoknak a problémáknak a megoldásában, amelyekkel az orvosok a külföldön orvosi ellátást igénylő betegek esetében szembesülnek. Ilyen probléma például az, ha pótolni kell a beteg által elvesztett nélkülözhetetlen gyógyszereket, ha más nyelvet beszélő orvosokkal kell orvosi helyzetekről tárgyalni, valamint ha az orvos a kórelőzmények részletes ismerete nélkül kénytelen betegséget diagnosztizálni és megfelelő gyógyszeres kezelést elrendelni. Bár számos tagállamban vezetnek elektronikus egészségügyi nyilvántartást, e (nemzeti) rendszerek sokszor nem képesek egymással kommunikálni.

Az új projekt biztosítani kívánja az elektronikus egészségügyi információk nyelvtől és technológiai szinttől független kompatibilitását, anélkül hogy egész Európára kiterjedő közös rendszert kellene létrehozni. Így lehetővé válik, hogy az egészségügyi dolgozók elektronikus úton hozzáférjenek a külföldi betegek adataihoz, saját nyelvükön, eltérő technológiák és rendszerek felhasználásával. Arra is lehetőség lesz, hogy a gyógyszertárak elektronikusan feldolgozzák a más tagállamban felírt vényeket, és így az Unión belül utazó betegek pontosan azt a gyógyszert kapják meg, amelyre nélkülözhetetlen szükségük van.

Az SOS projekt nemzeti kezdeményezésekre épül, és Ausztria, a Cseh Köztársaság, Dánia, az Egyesült Királyság, Franciaország, Görögország, Hollandia, Németország, Olaszország, Spanyolország, Svédország, valamint Szlovákia közvetlen részvételével zajlik. Az elektronikus adatrögzítés csakis önkéntes lesz, továbbá kizárólag az érintett állampolgár kérésére történik, tiszteletben tartva személyes adatainak védelméhez való jogát. Noha a rögzítendő adatok köréről még csak ezután születik megállapodás, az egészségügyi nyilvántartás mindenképpen összegezni fogja a betegre vonatkozó alapinformációkat, köztük vércsoportját, ismert allergiáit, betegségeit és esetleges gyógyszereinek adatait.

Az elektronikus egészségügyi nyilvántartó rendszerek határokon átnyúló együttműködési képességére vonatkozó ajánlás az első olyan közösségi dokumentum, amely átfogóan foglalkozik azzal, hogy a tagállamoknak milyen lépéseket kell tenniük egy, a többi tagállami rendszerrel kompatibilis egészségügyi nyilvántartó rendszer kialakításához. A legfőbb célkitűzés az, hogy a beteg bárhol és bármikor tetszése szerint hozzáférhessen az elektronikus egészségügyi nyilvántartó rendszerekben róla tárolt fontos információkhoz. Az SOS projekt további tapasztalatokkal és kézzelfogható tanulságokkal fog szolgálni az ajánlás megerősítéséhez és aktualizálásához.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások