Már a jövő hálózatát fejlesztik

Már a jövő hálózatát fejlesztik

2008. július 5. 16:48, Szombat
Az Alcatel-Lucent munkatársai a konszern stuttgarti üzemében már a jövő internetjén dolgoznak. A szakemberek szerint mielőbb végezniük kell, ugyanis az információrobbanás egyre inkább közeledik.

"Egy optikai kábel olyan vékony, mint egy emberi hajszál" - mutatja Gustav Veith, az Alcatel-Lucent németországi központjának munkatársa. Ennek ellenére a kábel rendkívül jó képességekkel rendelkezik. Veith és kollégái ezért próbálnak meg minél nagyobb adatátviteli teljesítményt kicsiholni belőle. A céljuk: több mint 240 DVD-filmet egyszerre továbbítani a vezetéken egyetlen másodperc alatt. Ennek megvalósításához azonban nem egy kábelre, hanem sok csatornára van szükség. Ideális esetben, amennyiben a tesztek sikeresek lesznek, egy napon a felhasználók akár 1000 DVD-t is továbbíthatnak majd egyetlen másodperc alatt.

Az Alcatel-Lucent, a Bell Labs Németorzság, a Nokia Siemens Networks és az Ericsson közösen dolgozik egy ilyen 100 gigabites technika létrehozásán. A konszernek azt szeretnék, hogy ha mielőbb még nagyobb teljesítményű internet jöhetne létre és így elkerülhető lenne a növekvő adatmennyiség miatt közelgő információrobbanás. Amíg 2004-ben világszerte még másodpercenként "csak" 5000 gigabitnyi adatot továbbítottak a világhálón, addig az Európai Unió előrejelzése szerint ez a szám 2010-re elérheti másodpercenként a 25 000 gigabitet. S ez még óvatos becslés! Csupán az a biztos, hogy a YouTube és más oldalaknak köszönhetően a továbbított információmennyiség évente legalább 50 százalékkal nő.

Frankfurtban, Németország legnagyobb internetes csomópontjában 2006 és 2008 között az online forgalom a háromszorosára emelkedett, sőt bizonyos esetekben a növekedés elérte a 350 százalékot. A Nemertes amerikai piackutató cég nemrég azt állította, hogy amennyiben a távközlési cégek nem tesznek semmit, már 2010-ben szemtanúi lehetünk az első hálózati fennakadásoknak. Tény, hogy eddig nem sok minden történt ezügyben Európában. Amíg Japánban és Dél-Koreában állami segítséggel az optikai hálózatokat már egészen a lakásokig viszik, addig nálunk még többnyire arról folyik a vita, hogy ki fedezze a milliárdos költségeket.

Nem vitatható, hogy ez nagyon fontos kérdés, de az idő ellenünk dolgozik és a probléma mielőbbi megoldást kíván. "Nem a technika a gond, hanem annak tisztázása, hogy ki fizesse ki az új hálózatok felépítését. A csökkenő árak miatt a szolgáltatók kritikus helyzetben vannak. Éppen ezért a legfontosabb, hogy az új technikákat minél olcsóbban fejlesszük ki" - mondta nem véletlenül Alf Henryk Wulf, az Alcatel-Lucent elnöke. Erich Zielinski, a Bell Labs Németország vezetője úgy vélte: a hálózati fennakadások veszélye nagyon is reális, abban az esetben, ha továbbra sem tesznek a cégek semmit. Az internetes architektúra 40 éves és ma sem használ már senki olyan autópályákat, amiket a 4 évtizeddel ezelőtt építettek és azóta sem újítottak fel. Ezért van szükség új internetprotokollokra.

S végül egy jellemző példa: az IDC által készített bővebb előretekintésből kiderült, hogy a rendkívül gyorsan növekvő digitális adatmennyiség 2011-re eléri majd az 1,8 zettabyte-ot.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások